Nahoru

Blog

Zajímavosti z našeho světa

 

Místo ega pěstujte dovednosti

Základem každého projektu nebo firmy jsou lidé. Jestliže se váš tým bude skládat pouze z nevzdělaných dělníků, rozhodně nedopadne tak dobře, jako tým plný špičkových zaměstnanců. Na první pohled je to asi jasné, ale stejně stojí za zdůraznění, že obě skupiny odlišuje jedna věc: Dovednosti. Tyto je třeba zlepšovat a rozšiřovat.

13. 06. 2018

Autor: Martin Drozdík

3 min. čtení

 

Čtyřbodová strategie řízení energie

Pro jakoukoliv činnost potřebujeme energii. Stejně jako počítače pro svou práci potřebují elektrickou energii, my lidé máme také naše „baterky“, které musíme správně dobíjet. Abychom mohli fungovat na plné obrátky a podávat nejlepší výkon, je nutné se starat o svou kondici.

06. 06. 2018

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Manažerské a výkonné role při vývoji softwaru

Každý z vás během svého života vystřídá nesčetné množství různých rolí. Ať už v osobním nebo pracovním životě. Třeba když nastupujete do auta a chytáte volant, přejímáte roli řidiče, pokud jedete v taxíku, plníte roli pasažéra. Každá role s sebou nese svoje práva a povinnosti (řidič musí dodržovat silniční předpisy apod.). Při vývoji softwaru také dělíme lidi podle toho, jakou činnost vykonávají.

29. 05. 2018

Autor: Lukáš Pekař

2 min. čtení

 

Kam si zajít pro radu?

V současné době se spoustou rozmanitých odvětví humanitních i technických oborů je jasné, že nikdo neumí vše. Často musíme vyřešit problém, jež nezapadá do našeho oboru. V takovém případě potřebujeme radu od někoho, kdo problematice rozumí. Za kým však zajít?

23. 05. 2018

Autor: Martin Drozdík

3 min. čtení

 

Párové programování

Párové programování je jedním z extrémních druhů vývoje softwaru, kde kód, určený do produkčního prostředí, vždy společně vytváří dva programátoři. Jeden z nich je tzv. řidič a druhý navigátor. První z nich píše kód, druhý neustále vše sleduje, přidává připomínky, kontroluje program a přemýšlí o možných souvislostech. Oba spolu neustále komunikují, aby byla okamžitě zapojena zpětná vazba.

13. 05. 2018

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Cesta překládání programu do nul a jedniček

Ať už jste programátor nebo ne, určitě pro vás není těžké pochopit zápisy, jako „c = a + b“. Přesně takto vypadá velmi základní příkaz ve vyšších programovacích jazycích, jako např. C, C++, C#, Java a spoustu dalších. Víme však, že počítač užívá pouze jedničky a nuly. Jak se tedy z výrazu „c = a + b“ dostaneme do jedniček a nul?

08. 05. 2018

Autor: Martin Drozdík

6 min. čtení

 

Programování jako řemeslo

Napadlo vás někdy, že programátoři pracují podobným způsobem jako řemeslníci? Stejně jako kováři, truhláři nebo třeba čalouníci? Může se zdát, že mezi těmito obory snad není žádná spojitost. Sedět u počítače a ťukat něco do klávesnice se jen těžko může srovnávat s broušením dřeva nebo kováním. Pokusím se vám v tomto článku ukázat, že programování skutečně řemeslem je, i když se to na první pohled nemusí zdát.

01. 05. 2018

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Na velké projekty se musí pozvolna

Impulzivní nápady, které se ihned musí zrealizovat, ťukly do nosu kde koho. Je to takové prvotní nadšení a zapálení do projektu, jež je v našich očích zlatem a bránou do bohaté budoucnosti. Nicméně, jak zpravidla takový „hype“ končí?

22. 04. 2018

Autor: Martin Drozdík

4 min. čtení

 

Dvakrát přemýšlej, jednou piš kód

Programátoři se často ocitají v situaci, kde pod časovým nátlakem musí rychle dokončit nějakou práci. Řeší to tak, že způsobem „napiš, vyzkoušej“ píší jeden neohrabaný řádek kódu za druhým. Někdy mají to štěstí, že jim to i přes zbrklou práci funguje, ale spíše se po chvíli zaseknou nad novým problémem, který způsobila jejich dřívější nepečlivost. Nakonec stráví řešením „bugu“ více času, než by byli strávili, kdyby méně psali a více přemýšleli.

15. 04. 2018

Autor: Lukáš Pekař

2 min. čtení

 

Jak je to s programátory a leností?

Často slyším velmi iritující větu: „Programátoři jsou líní“. Toto však tvrdí pouze lidé, jež nechápou podstatu usnadnění práce. Je pravda, že programátoři sami sobě tvoří spoustu pomůcek a funkcí, jež za ně klidně i sama napíše různé redundantní kusy kódu. Dělají to, protože jsou líní, nebo chytří?

08. 04. 2018

Autor: Martin Drozdík

4 min. čtení

 

Znáte všechny tlačítka na klávesnici?

Pokud pracujete na počítači a využíváte ho jako svůj pracovní nástroj, potom způsob, jakým ho ovládáte, může zásadně změnit vaši produktivitu. Ono se to ze začátku může zdát jako maličkost, ale není. Čím zdatnější budete při manipulaci s aplikacemi, tím více si ušetříte čas.

04. 04. 2018

Autor: Lukáš Pekař

4 min. čtení

 

Proč stejný web stojí dvě firmy jiné peníze

Jak to, že Liberec má nové logo za statisíce korun, ale kompletní internetová image pro malý začínající projekt se cenově blíží na pouhé desetitisíce? Hlavním rozdílem je velikost firmy (v tomto případě malá firma vs. město). Proč to hraje takovou roli a co je vůbec příčinou takové cenové nesrovnalosti?

28. 03. 2018

Autor: Martin Drozdík

3 min. čtení