Nahoru

Blog

Zajímavosti z našeho světa

 

Měli bychom povolit aktualizace?

V dnešní době není problém potkat lidi s názorem, že jakékoliv aktualizace jejich aplikací chtějí zakázat. Skutečně se jedná o dobrý nápad? Není spíše neaktuální program hrozbou?

15. 10. 2018

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Modulární programování

Pokud máte problém s tvorbou velkých programů a špagetovým kódem, určitě vám doporučuji změnit návrhový vzor, ať už se jedná o objektové nebo modulární programování. Docílíte tak daleko větší stability, přehlednosti i znovu-použitelnosti. Není to vůbec složité, stačí se povznést na vyšší úroveň generalizace.

08. 10. 2018

Autor: Martin Drozdík

4 min. čtení

 

Dávejte pozor na nebezpečné http

Surfování na internetu se v dnešní době stalo denním chlebem pro většinu z nás. Ať už brouzdáme na počítači či telefonu, vždy je třeba dávat pozor, na jakých stránkách jsme. Obzvláště v případě, že někam zadáváme jakékoli osobní údaje, nedej bože hesla. Proč?

03. 10. 2018

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Co je vlastně doména, hosting a databáze

Jestliže jste někdy zřizovali svůj web, pravděpodobně se kolem vás ochomýtaly pojmy doména, hosting nebo databáze. Bylo to z dobrého důvodu Bez těchto služeb by vaše stránky nemusely fungovat správně.

25. 09. 2018

Autor: Martin Drozdík

3 min. čtení

 

Co je to git a proč ho používat?

Při programování platí, že čím více kódu máme, tím se stává pravděpodobnější, že uděláme nějakou botu. Na velkých projektech přitom zpravidla nepracuje pouze jeden vývojář, ale celý tým. Jak se máme starat o takhle velký projekt vyvíjený mnoha lidmi, abychom minimalizovali počet chyb, a zároveň věděli, kdo co vytvořil a v případě nutnosti se mohli vrátit do předchozí verze aplikace?

16. 09. 2018

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Jak si zlepšit SEO?

Nikdy nekončící ani kompletně vyřešená otázka dnešního světa online prodeje a marketingu: „Jak si zlepšit SEO?“. Nejdříve si ale musíme položit důležitou otázku: „Co je to vlastně SEO?“. Tento pojem se přes svá léta zohýbal a zmutoval do neurčitého pojmu, který každý zná, chce, ale neví, co přesně znamená. Urovnejme si, co SEO ve skutečnosti vyjadřuje a ukažme si, jak jej využít pro zvýšení návštěvnosti na jakémkoliv webu.

11. 09. 2018

Autor: Martin Drozdík

6 min. čtení

 

Co je to Model-View-Controller?

Každý programátor se časem dostane do situace, kde už mu nebude stačit jednoduché vrstvení kódu tak, jak ho to napadne. Potřebuje vnést do své práce nějaký řád, obzvláště v případech, kde už na jednom projektu nedělá sám. V tu chvíli přichází návrhové vzory.

04. 09. 2018

Autor: Lukáš Pekař

2 min. čtení

 

Důvěřuj, ale podepiš smlouvu

Spousta událostí ve vašem životě zahrnuje dohody s ostatními lidmi. Ať už se jedná o provedení práce nebo pronájem bytu, vždy je potřeba vyjednat s druhým určité podmínky, za kterých bude daná věc fungovat. Rodině nebo kamarádům důvěřujete, že vás nijak nepoškodí. Jak ale něco sjednat s cizím člověkem?

22. 08. 2018

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Bezbariérové stránky

Ne všichni mají to štěstí patřit do prémiového klubu plně zdravých jedinců. Někteří z nás trpí postiženími. Může se jednat o maličkosti jako potřebu nosit brýle nebo závažnější případy, zahrnující slepotu, amputace, či hluchotu. Takovým lidem chceme pomoci. Předěláváme svět tak, aby byl bezbariérový. V době novodobé éry internetu bychom měli vědět, jak vlastně vytvořit bezbariérový web a umožnit tak získávání informací úplně každému.

15. 08. 2018

Autor: Martin Drozdík

6 min. čtení

 

Podnikatelský záměr. Co to je, proč je důležitý a jak ho vytvořit?

Denně dostáváme dobrý podnikatelský nápad na nový produkt nebo službu. Klíč úspěchu však spočívá v dobré realizaci, pouhý nápad nestačí. Proto, abychom do projektu nezačali bezhlavě investovat peníze i čas je rozumné se nad ním pořádně zamyslet a sepsat důležité fakty.

14. 08. 2018

Autor: Martin Drozdík

30 min. čtení

 

Defenzivní programování

Při programování se musí počítat s velkým množstvím situací, které mohou za běhu kódu nastat. Může se jednat o špatně zadaný vstup od uživatele, nepředpokládaná velikost souboru nebo různé další nepříznivé okolnosti. Perfektní aplikace se vypořádá se vším a správně. Samozřejmě naprosto dokonalý program vytvořit nelze. Jde se mu ale přiblížit pomocí defenzivního programování.

06. 08. 2018

Autor: Lukáš Pekař

4 min. čtení

 

Bannerová slepota aneb proč už bannery nefungují

Problémem nedávného internetu byly extrémně blikavé, vlezlé a obtěžující reklamní bannery. Možná jste si mohli všimnout, že jich v současné době už tolik není. Na internetu totiž začalo platit pravidlo zvané Bannerová slepota.

01. 08. 2018

Autor: Martin Drozdík

6 min. čtení