Nahoru

Blog

Zajímavosti z našeho světa

 

Funkcionální programování

V komunitě programátorů jsou určitě známy jazyky jako C#, C++ nebo Java. Tyto jazyky si jsou svým zápisem podobné. Existují však i velice odlišné jazyky a styly programování. Mezi tyto méně známé styly patří i funkcionální programování. Dost často programátoři nevědí, jak něco takového funguje, pojďme se na to tedy podívat.

11. 02. 2019

Autor: Lukáš Pekař

6 min. čtení

 

Abstraktní třídy a polymorfismus

V objektovém programování hraje dědění tříd klíčovou roli. Někdy však potřebujeme vytvořit třídu, která udává, jaké metody musí mít její potomek implementované, avšak sama je nemá. Takové třídy nazýváme abstraktní.

05. 02. 2019

Autor: Martin Drozdík

6 min. čtení

 

Nesmrtelné weby

Každý program stárne, některé však pomaleji než ostatní. Webové stránky většinou zapadají do té rychleji stárnoucí kategorie a musí se průběžně aktualizovat. Existuje však způsob, jak vytvořit tzv. nesmrtelné stránky, jež mají drasticky delší životnost než běžný web. Jak fungují?

29. 01. 2019

Autor: Martin Drozdík

3 min. čtení

 

Metafory při vývoji systému

Informační technologie má jeden z nejrozmanitějších žargonů. Kde jinde vejdeme do své kanceláře a musíme se potýkat s bombami, trojskými koni, fatálními chybami, bugy (bug je anglický výraz pro brouka) nebo viry?

23. 01. 2019

Autor: Lukáš Pekař

5 min. čtení

 

Enterprise aplikace

Možná se kolem vás ochomýtl termín „enterprise software“ nebo podnikový program. Co si pod tím představit? Jak se vůbec liší „normální“ a „podnikový“ program?

16. 01. 2019

Autor: Martin Drozdík

5 min. čtení

 

Revize kódu

Programátorova hlavní činnost je psaní kódu. Jeho kvalita pak určuje kvalitu celého programu, tím pádem se musí snažit, aby byl kód co nejlepší. Jak to může udělat? Jednou z možností je pravidelné provádění revizí kódu.

09. 01. 2019

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Jak funguje pole v programování

Pokud jste programátor, pravděpodobně používáte pole. Pole je jeden z elementárních prvků vyšších programovacích jazyků umožňující práci nad neurčeným nebo velkým počtem elementů, a to velmi jednoduše. Jak však takové pole funguje?

01. 01. 2019

Autor: Martin Drozdík

7 min. čtení

 

Emoční inteligence a předpoklad k úspěchu

Každého by zajímalo, jak uspět v životě nebo alespoň jak zvýšit kvalitu svého života. Vlastní IQ lze zvyšovat, nicméně ne radikálně. Stejně tak nelze nabýt různé talenty, které nám byli darovány. Neznamená to však, že s našimi životy nemůžeme nic udělat, abychom byli úspěšní.

27. 12. 2018

Autor: Lukáš Pekař

5 min. čtení

 

Jak snadné je „naklikat“ si šablonový web?

Možná jste již někdy slyšeli o službách poskytující „web za pár kliknutí“. Idea zní lákavě, zejména proto, že stránky na míru nemusí být zrovna nejlevnější. Skutečně tím ušetříte tisíce korun a měsíce vývoje?

17. 12. 2018

Autor: Martin Drozdík

4 min. čtení

 

Končí vývoj jádra prohlížeče Microsoft Edge

Již nějakou dobu s námi na Windows 10 přebývá prohlížeč Microsoft Edge, který měl konečně prorazit mezi velikány jako Chrome nebo Safari. Bohužel se tak nestalo. Microsoft proto mění své vlastní jádro EdgeHTML za Blink, jež používá např. Opera nebo již zmíněný Chrome. Microsoft tvrdí, že hlavním důvodem změny je přechod z uzavřeného projektu na open-source.

10. 12. 2018

Autor: Lukáš Pekař

čtení

 

Jak funguje internet a web?

V České republice používá internet drtivá většina obyvatel. Nejčastěji se jedná o navštěvování webových stránek nebo aplikací na něj připojené. Víte však, jak internet funguje? Co se vlastně stane, když do prohlížeče zadáte www.facebook.com?

03. 12. 2018

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Co jsou to progresivní webové aplikace

Vzhledem k enormnímu růstu mobilních aplikací a webových stránek vznikl nový způsob tvorby programů. Jedná se o progresivní webové aplikace a je to „míšenec“ mezi zmíněnými mobilními aplikacemi a internetovými stránkami.

27. 11. 2018

Autor: Martin Drozdík

4 min. čtení