Nahoru
 

Čím více toho vím, tím více vím, že toho více nevím

Určitě jste někdy měli pocit, že činnost, kterou děláte ovládáte velice dobře. Ve vašem okolí vás považovali za naprostou jedničku. Dostalo se k vám jisté uznání a pak najednou přišel znatelně lepší než vy a všechen pocit úspěchu zmizel.

Situaci, kterou se vám snažím popsat lze formulovat i jako jisté probuzení se z „létání nad zemí“. Z pocitu, že vaše úsilí už vás udělalo nejlepším a nemusíte se již nadále více snažit. Jenom si užívat toho, co jste dokázali. V tomto stavu není dobré se moc dlouho zdržovat.

Vždy se máte co naučit a v čem se zlepšit. Když to neuděláte vy, někdo jiný ano. Rázem už nebudete tak dobří, jak se vám zdálo. Nechci tu říkat, že smyslem života je stát se v něčem bezprostředně nejlepším a těžit z toho respekt a uznání ostatních. Spíš mám na mysli ten fakt, že čím více se toho naučíte, čím více poznáte, tím větší rozhled budete mít. Začnete si uvědomovat, jak málo věcí umíte. Není náhoda, že velice chytří lidé se málokdy chvástají svou inteligencí a není to jenom protože si uvědomují, jak je vychloubání se otravné. Oni vědí, jak moc toho ještě neznají.

Vždy je čemu se učit
Obrázek 1: Vždy je čemu se učit

Můžete si to představit jako strom, který se větví. S každou novou informací se vytvoří další dvě nebo více větví jiných vědomostí, o jakých víte jen to, že je neznáte. Tento dramatický růst znalostí, jež neznáte prudce roste, čím více se toho naučíte. Tím pádem opravdu platí, že:

Čím více toho víte, tím více víte, že toho ještě více nevíte

Až budete někdy létat nad zemí s pocitem, jak všechno už znáte, vzpomeňte si na tento článek. Ano, zní to trochu pesimisticky, ale přiznat si, že nikdy nebudete umět všechno, přece není tak zlé. Přistupujte k tomu právě naopak. Nebude to skvělé, když vám nikdy nedojde zdroj nových poznatků? Vždy vás může něco překvapit, proto nerezignujte na učením se novým věcem, právě naopak.