Nahoru
 

Co je vlastně doména, hosting a databáze

Jestliže jste někdy zřizovali svůj web, pravděpodobně se kolem vás ochomýtaly pojmy doména, hosting nebo databáze. Bylo to z dobrého důvodu Bez těchto služeb by vaše stránky nemusely fungovat správně.

Doména, hosting a často i databáze jsou takové trio běžícího webu. Bez některých z nich se obejdete, ale bez těch důležitých ne. Co se pod těmito pojmy skrývá a proč je vlastně potřebujeme?

Servery
Obrázek č. 1: Bez hostingových služeb a serverů by to bylo obtížnější

Hosting

Všechny stránky běží na nějakém hostingu nebo serveru. Bez těchto služeb se v žádném případě neobejdete. Jedná se o motor webu obstarávající veškeré operace. Poskytuje provoz stránek, skladuje kód, obrázky, fonty a provádí všechno možné i nemožné, týkající se webu.

Hosting bohužel sám o sobě nemá „hezkou“ url (adresu). Některé hostingy nenabízejí vůbec žádnou adresu. Pravděpodobně je to nějaká vygenerovaná nevzhledná subdoména nebo IP adresa nevhodná pro lidskou paměť (například fzv8d95.poskytovatel.cz). K perfektní adrese vašich stránek potřebujete doménu.

Doména

Doména funguje jednoduše. Z nevzhledné url, kterou může mít váš server, udělá hezkou a čitelnou adresu. Například si můžete koupit doménu moje-stranky.cz, nastavit přesměrování na hosting a vaše stránky nyní mají adresu moje-stranky.cz. Díky doméně můžete mít i emaily s vlastní koncovkou (info@moje-stranky.cz).

To, kam doména směřuje, udávají záznamy DNS (Domain Name System).

Vždy, když si kupujete doménu, tak obdržíte unikátní a „hezkou“ adresu pro své webové stránky.

Databáze

Databáze není esenciální pro chod webu. Pokud stránky neobsahují žádný spravovatelný obsah, ale texty napsané „napevno“, pak lze databázi vynechat. V opačném případě, když potřebujete dlouhodobě skladovat jakékoliv informace (uživatelské účty, obrázky, blog, …), tak není lepší cesty nežli užívání databáze.

Naštěstí pro všechny, drtivá většina poskytovatelů hostingů nabízí celé balíčky propojující hosting, doménu i databázi a všichni máme o starost méně. V současné době tedy není takový problém tyto pojmy nechápat nebo je neumět rozlišovat, pouze stačí „naťukat“ nastavení. Jestliže však plánujete projekty s vyšší technickou složitostí, tyto slova okolo vás určitě několikrát prolétnou.