Nahoru
 

Čtětě více

V době internetu, televizí a chytrých telefonů se čím dál tím více zapomíná na staré dobré knížky. Asi nám připadají oproti barvám na obrazovkách nudné. Jakmile ale dojde na získávání zkušeností a rad, tak se jim máloco vyrovná.

Představte si, jaké by to bylo učit se jen od těch nejlepších v daném oboru. Průmyslový design by vám vysvětloval Steve Jobs, podnikání v IT bussinesu zase Bill Gates. Pokud jste zaměřeni jinam než k IT, tak to vůbec nevadí. Chcete být spisovatelem? Pak se můžete učit třeba od Stephena Kinga. Pokud chcete být kulturistou, vaším koučem by se stal Arnold Schwarzenneger.

Možná si říkáte, že není možné, aby vás trénoval Arnold Schwarzenegger nebo se s vámi o designu bavil Steve Jobs, ale ono to možné je. Skrze knížky. Pomocí nich se lze učit i od těch, kteří už mezi námi nejsou. Ale proč vlastně investovat čas do čtení? Pokusím se vám to ukázat na příkladu.

Představte si, že jste se rozhodli být politikem. Chcete se podílet na řízení naší země a dělat pro ni to nejlepší. Myslíte si, že víte co dělat, ale po čase zjistíte, že se nikam neposouváte. Učíte se pouze z vlastních chyb a z toho, co kolem vás dělají vaši kolegové politici. To vám stačí k tomu, abyste se udrželi na svém místě, ale pravděpodobně se z vás nestane nikdo významný. Abyste se jím stali, je potřeba se učit od nejlepších. Jenže ti si na vás jen tak čas neudělají. Většinou však tito lidé napsali nějakou knížku, buď o jejich životě, nebo o tom, co dělají. A přesně tyto knížky jsou to, co hledáte.

Čtění vás rozvíjí.
Obrázek 1: Čtění vás rozvíjí.

Pořád jsem vás nepřesvědčil o tom, že číst se vyplatí? Mě ke čtení motivoval následující citát.

„Kdybyste mohli každý večer strávit hodinu s lidmi jako byli William Shakespeare, Mahátma Gándhí nebo Steve Jobs, určitě byste si na ně čas udělali. A vy si na ně čas udělat můžete. V klidu na vás čekají ve vaší knihovně.“

Lukáš Pekař

Další velkou motivací ke čtení je to, že snad všichni lidé, kteří něco dokázali, tak hodně četli. Z dobrého důvodu se říká: „Readers are leaders“ (Ti, co čtou, jsou lídři). Lidé fungují tak, že se učí od dalších lidí. Proč se rovnou neučit od nejlepších skrze knížky?

Pokud jste nikdy nečetli, tak to zkuste. Myslím, že budete nadšení z toho, kolik se dozvíte nového. Samozřejmě mám na mysli knížky, které vám něco dají. Musí být kvalitní. Nebudu se tu rozepisovat o tom, jaké knížky číst a jaké ne. Na začátek stačí, abyste číst začali. Je to něco, co skoro každý úspěšný člověk dělá. Získáte tím spoustu informací, rad a navíc i větší rozhled. Ještě nikdy nikdo neviděl člověka, který by řekl, že měl radši místo čtení dělat něco jiného, že tím ztrácel čas. Takže pokud jste ještě nezačali, tak začněte, není na co čekat!