Nahoru
 

Důvěřuj, ale podepiš smlouvu

Spousta událostí ve vašem životě zahrnuje dohody s ostatními lidmi. Ať už se jedná o provedení práce nebo pronájem bytu, vždy je potřeba vyjednat s druhým určité podmínky, za kterých bude daná věc fungovat. Rodině nebo kamarádům důvěřujete, že vás nijak nepoškodí. Jak ale něco sjednat s cizím člověkem?

Odpověď je velmi jednoduchá. Musíte podepsat smlouvu. Jakkoliv důvěryhodná se druhá strana může zdát, vždy se vyplatí ztvrdit dohodu smlouvou. Z osobní zkušenosti vím, že lidé vám dokáží do očí něco slíbit, například zaplacení objednávky, ale už se toho nikdy nedočkáte. V nejhorším případě přestanou odpovídat a prostě zmizí.

Podpis u smlouvy
Obrázek č. 1: Nevěřte důvěryhodnosti na první pohled

Jako příklad uvedu jednoduché objednání marketingové kampaně. Karel s Honzou se živí fotografováním a v tomto oboru podnikají již pět let. Jednou Honzu napadne, že by mohli začít vést kurzy, kde by učili klienty fotografovat. Po absolvování jejich kurzu by zákazník dostal certifikát. Karel si myslí, že je to skvělý nápad a oba se pustí do jeho realizace. Vědí, že v dnešní době potřebují dobrý marketing, aby si jich někdo všiml. Zavolají tedy marketingové agentuře a objednají si služby za 40 000 Kč.

Po první schůzce se zdá být vše naprosto v pořádku. Karel i Honza přesně vědí, co chtějí. Obě strany souhlasí s cenou i s následujícím postupem. Zatímco kampaň běží na plné obrátky, Karel a Honza zjišťují, že jejich nápad není až tak dobrý a rozhádají se. Mezitím, co mezi sebou řeší další jiné problémy, objednaný marketing je hotový a Karlovi přijde faktura. Nikdo ji však i přes opětovné připomínání neplatí. Co má agentura udělat teď?

Bez smlouvy se nedá udělat vůbec nic, tedy pokud nechtějí najmout vyděrače, aby se jejich peněz domohli ne zcela legální cestou. Kdyby ji ale agentura měla, situace by byla úplně jiná. Lze to totiž řešit právní cestou, kterou se jim ale nechce podstupovat. Mohli by však najmout nějakou společnost, jež od nich převezme pohledávku, zaplatí jim většinu částky a o zbytek se postará sama. V tomto případě by tedy kvalitní smlouva znamenala, že nepřijdou o 40 000 Kč (když tedy nepočítáme poplatek pro vymahačskou agenturu).

Mít smlouvu se prostě a jednoduše vyplatí.

Vím, že mnou uvedený příklad je velice jednoduchý, ale věřte mi, že něco takového se opravdu děje a v naší zemi poměrně často. Pokud podnikáte a uzavíráte se zákazníky obchody, které se pohybují ve vyšších částkách, tak vám radím ať investujete do neprůstřelné smlouvy od právníka. Tato investice se vám vyplatí. V ostatních případech, často například u pronájmu bytu, doporučuji pořádně si smlouvu přečíst a vyřešit všechny nesrovnalosti. Nikdo nechce být podvedený.