Nahoru
 

Dvakrát přemýšlej, jednou piš kód

Programátoři se často ocitají v situaci, kde pod časovým nátlakem musí rychle dokončit nějakou práci. Řeší to tak, že způsobem „napiš, vyzkoušej“ píší jeden neohrabaný řádek kódu za druhým. Někdy mají to štěstí, že jim to i přes zbrklou práci funguje, ale spíše se po chvíli zaseknou nad novým problémem, který způsobila jejich dřívější nepečlivost. Nakonec stráví řešením „bugu“ více času, než by byli strávili, kdyby méně psali a více přemýšleli.

Pokud nejste neomylní, tak mi jistě potvrdíte, že nejvíce času zabere řešení chyb, které jste neočekávali. Místo několika hodin koukání do editoru už po dvacáté zadáváte do Googlu dotaz v naději, že někdo už podobný problém řešil. V dalším případně si stále dokola čtěte vlastní kód, který jste právě dopsali, v horším případě kód napsaný někdy dříve. Proto se vyplatí řídit se heslem:

Dvakrát přemýšlej, jednou piš kód.

Dobrou motivací pro vytváření pěkného a čitelného kódu pro vás může být to, že je velmi pravděpodobné, že jej budete vícekrát číst, než psát. Samozřejmě záleží, na čem v dané chvíli pracujete, ale jakmile se objeví chyba, tak vám nezbývá nic jiného než přestat ťukat do klávesnice a začít číst. Navíc pokud pracujete v týmu, tak musíte brát v potaz také to, že vaši práci budou muset chápat i ostatní.

Když už programujete celý den a večer (nebo už v noci) nemůžete přijít na řešení nějakého problému vaší aplikace, tak je lepší to nechat být a podívat se na to následující ráno. Vím, že není lehké jít spát dříve, než danou věc vyřešíte, ale vyplatí se to. Budete efektivněji využívat svůj čas. Po celém dni vaše pozornost není nejlepší a na řešení, ke kterým byste za normálních okolností došli hned, nemůžete přijít. Navíc kdybyste se rozhodli být vzhůru do noci a vzdát se části svého spánku, tak se okradete i o energii na další den.

Je lepší programovat, když jste plní energie!
Je lepší programovat, když jste plní energie!

Programování tedy není o rychlé práci a divokém psaní kódu, ale o přemýšlení nad tím, co vytváříte. Není to jako házení písku lopatou, kde čím rychleji budete házet, tím více práce uděláte. Je potřeba přemýšlet, aby vaše aplikace fungovala bez chyb. Navíc s jistým důvtipem můžete hodně práce vůbec nedělat (více v článku „Jak je to s programátory a leností?“). Proto více přemýšlejte a méně pište, vyplatí se to.