Nahoru
 

Efekt Barbry Streisandové aneb zákazy nefungují

Všichni známe pořekadlo „zakázané ovoce chutná nejlépe“. Moderní variantu v současné internetové éře můžeme chápat jako „zakázané informace se sdílí nejrychleji“. Tento nový princip jako první objevila Barbra Streisandová, ale určitě z toho nebyla moc nadšená.

Efekt Barbry Streisandové byl pojmenován po události z roku 2003. Fotograf Kenneth Adelman, dokumentující erozi, pořídil tisíce fotografií kalifornského pobřeží, přilehlých staveb a nahrál je na internet. Dům paní Streisandové se objevil na jedné z fotografií, i když samozřejmě nebyl objektem focení. Barbra se však cítila poškozená. Rozumná a zřejmá cesta pro paní Streisandovou by byla záležitosti ignorovat, stejně jako dalších tisíce lidí, sídlících u moře. Ona se však fotografa rozhodla žalovat o 50 miliónů amerických dolarů.

Co si však paní Streisandová neuvědomila je, že tak absurdní žalobou docílila obrovské vlny zájmu o snímek jejího domu, což vyústilo v téměř půl milionu stažení dané fotografie.

Zakázané nebo smazané materiály jsou nejžádanější

V minulosti můžeme nalézt tucet takovýchto případů a každý zní téměř identicky. Vláda nebo osoba smaže, případně agresivně žádá odstranění informací či materiálů. Internetem se následně přežene vlna kontroverze a všichni začnou sdílet, zálohovat, stahovat, duplikovat a mluvit o předmětu problému. To má za následek exponenciální nárůst zájmu o normálně nezajímavou věc.

Sociální sítě
Obrázek č. 1: Máme desítky nástrojů na sdílení v dosahu našeho palce

Co dělat, kdyby se vám stalo něco podobného, jako paní Streisandové? Tedy že někdo sdílí informaci, kterou na internetu nechcete? Víme, že žaloby a zákazy nefungují. Dokonce mají opačný efekt. Nejrozumnější a jediné řešení je klidná domluva s autorem. Bezkonfliktním vyřešením situace se vyhnete kontroverzi, tím pádem nedojde k žádnému přehnanému sdílení nebo zájmu veřejnosti.

Odjakživa bylo normální, že zakázané věci byly žádané. V dnešní době internetu, kdy sdílení informace se světem je otázka jednoho kliknutí, si zvláště musíme dávat pozor, jak k zákazům a restrikcím budeme přistupovat. Někdy se vyplatí záležitosti vyřešit klidnou domluvou a někdy zase nechat věci plavat. Rozhodně se ale nevyplatí žaloby nebo veřejná nařízení, která mají opačný efekt.