Nahoru
 

Freelancer, malé firmy a velké společnosti. Co si vybrat?

Hodně studentů, zaměstnanců podnikatelů i firem někdy potřebovalo, potřebuje, či bude potřebovat zhotovit projekt. Na koho byste se obrátili Vy? Na freelancera (podnikatel na volné noze), malou firmu nebo velkou společnost?

Záleží vůbec na tom, koho vyberete? Odpověď je jednoduchá a krátká: nesmírně.

Tvorba projektu není jako koupě v obchodě, kde se ten samý produkt, na různých prodejnách, liší pouze samolepkou umístěnou o setinu milimetru více vpravo. Je to otázka zkušeností a know-how. Programování i grafiku můžeme přirovnat třeba k pekárnám. Housky a chleby stojí tak nějak podobně. Vím však, že někde zkrátka pečou lépe a někde hůře. Někde pečou ručně, někde ve velkých strojích. Někde mají velmi širokou nabídku pečiva a někde se specializují pouze na koblihy. Stejně tak to má i svět grafiky a programování. Odhodlání, vědomosti, správné zaměření a velikost týmu zajistí úspěch nebo pohřbení Vašeho projektu.

Freelancer

Jestliže Vám záleží na kvalitě práce a máte jednu specializovanou zakázku, kterou potřebujete dokončit, freelancer je Vaše volba. V případě, že se jedná o fotografování, psaní textů, programování aplikace či webu, vždy najdete podnikatele na volné noze s flexibilní pracovní dobou a vysokým elánem, jež bez problému vyřeší vše, co potřebujete a to na sto procent.

Na druhou stranu, pokud sháníte dvě různé věci, jako například vytvořit grafiku k webu a jeho následné programování, může to být problém. Neberte mě špatně, znám spoustu freelancerů, kteří právě tyto kombinace dělají a dělají je dobře. Bohužel, nedělají je výborně, ani moc nemohou. Mít dvě zaměření určitě lze, ale nikdy se neponoříte do problematiky tak hluboko a odborně. Jinými slovy, místo věnování se jedné věci na sto procent má někdo dvě odbornosti pouze s padesáti procentním úsilím.

Malá firma

Koho tedy zvolit na práci s multi-zaměřením? Co kdyby se sešlo více freelancerů a utvořili by malou firmičku, kde se všichni navzájem budou doplňovat? Každý aspekt Vašeho projektu by byl tvořen profíkem z oboru? Přesně takové jsou malé firmy! V podstatě by to takhle mělo fungovat, ne vždy to musí být pravda. Píšete si pouze s jednou osobou, takže komunikace je snazší, než se domlouvat se třemi podnikateli na volné noze a všechny strany Vašeho projektu budou splněny na výbornou, protože každý si na své části dá záležet.

Jediná nevýhoda? Menší přirážka k ceně, která kompenzuje čas za administraci a vedení několika lidí naráz.

Freelancer vs firma
Obrázek 1: Freelancer vs firma

Velká společnost

Kdy zajít za pořádnou firmou? No, když máte pořádný projekt. Jestliže máte ambice na to, rozjet v Česku nebo ve světe další masivně používanou platformu, tak ani freelancer ani malá firma to nezvládnou.

Jaké jsou však nevýhody, proč za giganty nezajít jako za prvními? V první řadě je to cena, která se může pohybovat až o několik řádů směrem nahoru. Velké společnosti mají totiž daleko větší výdaje. Jsou to věci, jako nájem budovy, uklízecí a administrativní personál, nějaké drahé vybavení, manažerské pozice, daleko větší účtárnu a spoustu dalšího. Za odměnu ale získáte pocit jistoty, že Váš produkt bude dokončen a stejně jako u menší firmy, každá část projektu bude s nejvyšší kvalitou.

Vybírejte důkladně, Váš produkt je tak kvalitní, jako jeho tvůrce.

Už máte tedy jasno, koho zvolit pro realizaci Vašeho projektu? Freelancera, malou firmu nebo velkou společnost?