Nahoru
 

Historie Windows v kostce

Windows je nejpoužívanější operační systém na počítačích. Prošel si dramatickým vývojem plným technologického pokroku, ale i kritiky ze stran uživatelů. Za téměř 40 let se od příkazové řádky stal „standartním“ systémem, jež dostanete předinstalovaný při koupi téměř jakéhokoliv počítače.

Začátky

Abychom dospěli ke zrodu Windows, musíme jít zpět do roku 1981, kdy byl zveřejněn MS-DOS (Microsoft Disk Operating System). Ten sloužil jako hlavní operační systém pro osobní počítače kompatibilních s IBM PC. Jednalo se o systém s rozhraním v podobě příkazové řádky.

ukázka MS-DOS
Obrázek č. 1: ukázka MS-DOS (autor: Microsoft)

Časem Microsoft začal pracovat na projektu „Interface Manager“, který měl nahradit samotnou příkazovou řádku za grafické rozhraní. V roce 1985 byl vypuštěn do světa pod názvem Windows 1.0 a měl konkurovat operačnímu systému od firmy Apple. Obsahoval již aplikace jako kalkulačku, kalendář nebo malování. Sklidil však pouze malý úspěch.

ukázka Windows 1.0
Obrázek č. 2: Windows 1.0 (autor: Rezonansowy, Microsoft)

Microsoft viděl v grafickém uživatelském rozhraní budoucnost, a proto s vývojem nepřestával. Po dvou letech v roce 1987 se vrátil s novou verzí Windows 2.0, kde zlepšil spoustu funkcionalit a pozměnil uživatelské rozhraní.

Přidání překrývajících se oken do Windows 2.0 vedlo k soudnímu sporu mezi Apple a Microsoft, kde se Apple obořil proti Microsoftu, protože se jim zdálo rozhraní okopírované. Jedinou věcí, kterou nakonec Microsoft musel změnit byla ikona pro koš. Veškerá ostatní obvinění byla zamítnuta.

Microsoft pokračuje ve vývoji (1990-2001)

V roce 1990 vyšel Windows 3.0, který zaznamenal velký komerční úspěch. Za prvních 6 měsíců se prodalo okolo dvou miliónů kopií. Kancelářské programy Office taktéž nabraly na popularitě.

ukázka Windows 3.0
Obrázek č. 3: Windows 3.0 (autor: Microsoft Sweden)

Po dvou letech v roce 1992 vychází vylepšená verze Windows 3.1. Microsoft si začíná uvědomovat, že jeho operační systém, který stále běží nad MS-DOS se musí překopat. Největší nevýhodou MS-DOS byl fakt, že neumožňoval současnou práci více procesů (multi-process), ani současnou práci více uživatelů (multi-user).

Jeden z konkurenčních systémů UNIX funkcemi multi-process a multi-user disponoval už od svého vytvoření roce 1969. Zdá se, jako by Microsoft zaspal, když neimplementoval takové zásadní funkce. Ve světě informačních technologií se však určitě nejedná o jediný případ naprostého opomenutí důležitých funkcí v nějakém programu, např. Steve Wozniak zase vytvořil pro počítače Apple programovací jazyk bez podpory řádové čárky, což vedlo Apple ke spolupráci s Microsoftem.

Microsoft v roce 1993 vypouští do světa Windows NT 3.1, který není navržen na MS-DOS a podporuje více procesů a více uživatelů současně. Tímto začal paralelní vývoj Windows založených na MS-DOS a Windows NT (NT-New Technology).

V roce 1995 vychází Windows 95, který kromě dalších funkcí přišel i s dnes proslulým Start menu. Zároveň začal podporovat 32-bitové aplikace a nainstaloval se s ním první Internet Explorer. Komerčně se jednalo se o velmi úspěšnou verzi systému.

ukázka Windows 95
Obrázek č. 4: Windows 95 (autor: angelcalzado, Flickr)

Po Windows 95 přišel v roce 1998 Windows 98, který pokračoval v inovacích. V tuto dobu už však systémy založené na MS-DOS, což Windows 95 i Windows 98 byly, začaly být zastaralé a těžko rozšiřitelné.

Paralelně s Windows 95, 98 se vyvíjela série Windows NT, která ve své době sloužila primárně pro firmy a celkově pro business.

Sloučení Windows NT se sérií Windows 9x

Posledním systémem Windows založeným na MS-DOS je Windows ME (Millenium Edition), který vyšel v roce 2000. Microsoft v té době dospěl k rozhodnutí, že nadále nebude vyvíjet Windows založený na MS-DOS a sloučil systém pro firmy i pro obyčejné uživatele. Následně vznikl v roce 2001 všem známý Windows XP. Microsoft se poté musel vypořádat s problémem, že série Windows NT měla oproti sérii Windows 9x (Windows 95, 98) daleko více povolenou uzdu, co se týče různých nastavení a možností, co se dalo s operačním systémem dělat. Nakonec vydali Windows XP ve dvou různých edicích: Home a Professional. Home byla určená klasickým uživatelům a Professional firmám nebo různým vývojářům atd.

ukázka Windows XP
Obrázek č. 5: Windows XP (autor: Nick Perla, Flickr)

Windows XP zaznamenala velký komerční úspěch a Windows se tímto dostal na další počítače a pomalu se stával nejrozšířenějším systémem. Spousta uživatelů využívá Windows XP dodnes, i přesto, že už není podporován.

Windows Vista, Windows 7

Více než po pěti letech Microsoft vydal novou verzi Windows s velkou změnou uživatelského grafického rozhraní, vyhledáváním v nabídce start a dalšími (někdy až experimentálními) změnami. V roce 2007 tak spatřil světlo světa Windows Vista.

ukázka Windows Vista
Obrázek č. 6: Windows Vista

Jak šla doba a přibývalo různých virů nebo hackerů, tak bylo potřeba systém vybavit zabezpečovacími funkcemi. Ty však společně s novým designem měly za následek vyšší požadavky na hardware. Společně s občasnou špatnou zpětnou kompatibilitou se tak Windows Vista stal terčem velké kritiky a dodnes o něm někteří uživatelé prohlašují, že se jednalo o nejhorší Windows, jaký kdy byl.

Dva roky po Windows Vista přišel Microsoft se systémem, jež reagoval na kritiku uživatelů. Umožnil celkovou zpětnou kompatibilitu a zvýšil a zlepšil stabilitu i efektivitu. V roce 2009 vznikl Windows 7. Jednalo se také o první systém Windows umožňující technologii multi-touch.

Windows 8, Windows 8.1

Windows 8 vyšel v roce 2012 a jeho největší změnou bylo zavedení nového pohledu na uživatelské rozhraní, a to metro-design. Ten reagoval hlavně na čím dál tím větší rozšíření dotykových zařízení a měl tak jít s dobou. Mezi další hlavní změny patřilo i odstranění nabídky start a zaměření na cloud.

Ukázka Metro-Design
Obrázek č. 7: Metro Design (autor: Mahesh Mohan, Flickr)

Bohužel, velké změny v ovládání se ukázaly být (zejména na nedotykových zařízeních) nepraktické a na Windows 8 se za to snesla vlna kritiky. Microsoft se na to rozhodl reagovat a rok po vydání vydal aktualizaci Windows 8.1, která se snažila tyto chyby napravit.

Windows 10

Dosavadní poslední verzí Windows je Windows 10, vydaná v roce 2015. Microsoft se rozhodl, že vrátí zpět plnohodnotné start menu a metro design využívá jen částečně. Zároveň s tím nechal všechny dosavadní uživatele Windows 7 a Windows 8, 8.1 zadarmo aktualizovat systém na Windows 10.

ukázka Windows 10
Obrázek č. 8: Windows 10

Microsoft tvrdí, že Windows 10 jsou nainstalovány na alespoň jedné miliardě zařízení, čímž zaujímají nemalý podíl na trhu operačních systémů.

Vývoj operačního systému Windows si prošel dlouhou cestou plnou technologických pokroků, bojů s konkurencí i s kritikou uživatelů. Přes veškeré trable, s jimiž se potýkal, však stále zůstává dominantním hráčem na poli osobních počítačů.

V tomto článku nejsou zahrnuty všechny verze systému Windows. Zmíněny jsou jen ty průlomové používané na osobních (případně firemních) počítačích. Vedle klasických verzí Microsoft vydal své Windows edice pro servery, embedded systémy atd. Celý strom verzí lze shlédnout na levenez.com.

Pokud by vás zajímalo více, jak jednotlivé verze vypadaly, můžete shlédnout následující video.