Nahoru
 

Jak na jednoduchý kód?

Jak docílit kódu, který bude jednoduše pochopitelný, funkční a beze strachu se pod něj jako autor podepíšeme? V první řadě si musíme ujasnit, že jednoduchý kód je takový kód, který ostatní programátoři snadno pochopí. Nejčastěji děláme program složitější, když se něco snažíme opravit násilným přidáváním dalšího kódu.

Programátoři v presu běžně provádí ukvapené a malé změny již existujícího kódu, přestože je otřesný. Snažíme se zachovat špatný kód v obavě, že začít nanovo by vyžadovalo značně větší úsilí, než se pouze vrátit zpátky na začátek. To může platit pro kód, který má blízko k funkčnosti. Některým kódům však již není pomoci.

člověk vystresovaný z práce
Obrázek č. 1: Práce ve stresu nás často vede k vytváření špatně čitelného kódu. Je důležité zachovat si chladnou hlavu.

Někdy vyplýtváme až příliš mnoho času ve snaze zachránit špatně odvedenou práci. Myslíme si, že už musíme být opravdu blízko k řešení, a tak lopotně hustíme jeden řádek kódu za druhým. Bohužel přesně tento postup vede k nepřehlednému kódu, který pravděpodobně nepůjde snadno pochopit a nemusí ani fungovat. V leckterých případech nový začátek ušetří čas.

Malá chyba na začátku se stane velkou na konci.

Giordano Bruno

Pokaždé začít od začátku však také není správné řešení. Obzvláště když by možné refaktorování znamenalo vymazání velké části projektu. V takových případech se vyplatí porada s kolegou nebo nadřízeným. Zhodnocení všech aspektů a kvality kódu více lidmi značně zvýší šance na správné rozhodnutí a posouzení možností. Časem bychom si sami měli vypěstovat zdravý um na rozpoznání situací, kdy se kód dá zachránit a kdy už je příliš pozdě.

Kód by měl být jednoduchý. Chceme, aby obsahoval minimální počet proměnných, funkcí, deklarací a dalších syntaktických jazykových nezbytností. To platí i pro komentáře. Jakýkoliv komentář, který je v kódu navíc, musí pryč.

Držme se myšlenky „líného programátora“, neboli programátora, který vždy udělá jen to, co je potřeba. Nikdy v jeho práci nenajdeme nic zbytečného navíc. V tomto případě se lenost odměňuje, protože jednoduchost kódu jde ruku v ruce s redukcí.

Základní vlastností jednoduchého kódu je jeho snadná pochopitelnost ostatními programátory. V podstatě platí, že když náš kód přečtou ostatní bez dlouhého studování, odvedli jsme dobrou práci. Cestou k takovému kódu často redukujeme, v horších případech se nevyhneme refaktorizaci. Není dobrý nápad snažit se kód rozhýbat pomocí hromady přidaných řádků balastu navíc.