Nahoru
 

Jaká je náplň práce programátora?

Představte si, že pracujete jako programátor/ka. Máte svou kancelář s počítačem, vedle kterého stojí kávovar. Váš nový klient potřebuje aplikaci pro svou firmu. Dohodli jste se na fungování programu i odměně. Jak nyní budete postupovat?

Nelze pouze říci, že si sednete k počítači a hned se pokusíte aplikaci vytvořit. Takový postup by mohl vést k velké nestabilitě a chybovosti aplikace. Nejprve musíte naplánovat průběh vývoje. U menších projektů se může jednat o skromné a jednoduché náčrty. Velké programy zase potřebují daleko důkladnější péči, ať už jde o zvolení správného návrhového vzoru nebo určení vhodných technologií.

Papírový blok
Obrázek č.1: Bez kvalitního návrhu velké projekty raději ani nezačínejte.

Jakmile budete s návrhem hotovi, tak přijde čas na samotnou implementaci neboli naprogramování aplikace. Otevřete si váš oblíbený editor a začnete kódovací proces. Často nastane situace, kdy nevíte, jak dál. V takovém případě přichází na řadu Google, který má vždy nějakou odpověď. Někdy dokonce strávíte více času „googlením“ než samotným programováním.

Po nějaké době máte konečně funkční program. Bohužel, zatím ještě není hotový, protože se v něm mohou vyskytovat chyby. Před nasazením byste měli aplikaci otestovat a vyladit. Můžete testovat software sami, zavolat na to testera nebo použít automatické testování (více o automatickém testování se dozvíte v našem předešlém článku „Automatické testování softwaru“). Způsobů, jak docílit kvalitního testování, je spousta.

Nyní si říkáte, že aplikace už musí být hotová. Pro většinu programátorů tímto práce končí, avšak ke správnému ukončení vám chybí ještě jedna věc. Poslední třešničkou na dortu při vývoji je dokumentace. Pokud jako programátor nedokumentujete, dopouštíte se velkého hříchu. Jelikož vaše aplikace může být úspěšná, myslete na její budoucí rozvoj. Absence dokumentace znamená horší porozumění existujícího kódu, ať už se ho snaží pochopit někdo jiný, nebo dokonce i vy sami.

Po absolvování všech zmíněných kroků jste úspěšně dokončili aplikaci. Teď už vám jen zbývá odevzdání klientovi a případná údržba. Až přijde nová zakázka, všechno začne nanovo.

Je nutno podotknout, že jsem zde nevyčetl všechny možné části práce, se kterými se jako programátoři můžete setkat. Pokud byste podnikali na volné noze, přibyly by věci jako naceňování, odhad termínu, papírování atd. Také neberu v potaz práci v týmu, jež vyžaduje jiné organizační dovednosti.