Nahoru
 

Kam si zajít pro radu?

V současné době se spoustou rozmanitých odvětví humanitních i technických oborů je jasné, že nikdo neumí vše. Často musíme vyřešit problém, jež nezapadá do našeho oboru. V takovém případě potřebujeme radu od někoho, kdo problematice rozumí. Za kým však zajít?

Pojďme si odpověď předvést na názorném příkladu. Mějme programátora Martina, jenž dostal zakázku na vytvoření designu pro e-shop. Je to trochu nestandartní, aby programátor dostal kreativní práci, ale Martin počítá s tím, že najme externí pomoc.

Programátoři s kreslířskou prací však nemají žádné zkušenosti. Martin neví, jak projekt nacenit, kde jsou potencionální rizika nebo koho vlastně pro takovou zakázku najmout. Je nutné, aby se to někde dozvěděl. Jaké jsou zdroje informací?

Otázky, otázky, otázky
Obrázek č. 1: Každý má otázky, ale kde najít odpovědi?

Internet – Pomocí Googlu se dozvíte ledacos. Bohužel, zrovna internet není pro takový druh vědomostí ideální. Výsledkem našeho hledání bude spoustu užitečných informací, avšak jsou z drtivé většiny „generalizované“. Jen zřídka nalezneme specifický a odborný posudek pro naši novou a unikátní zakázku.

Přátelé a nadšenci – Je možné, že Martinův bratranec Standa na střední škole grafiku dělal. Martin se ho v takovém případě může zeptat. Bohužel, informace od Standy také nebudou ideální. Přátelé a nadšenci, jež mají námi hledané informace jako koníček, nedokážou poradit v námi požadované míře. Ne, že by nechtěli nebo že by byli hloupí, ale nemají dostatek odborných zkušeností.

Odborníci – Za kým jiným zajít, než za odborníkem? Přesně toho hledáme. Člověk, jež dlouhá léta pracuje v oboru. Takový odborník nám velmi rád poradí, jelikož ví, že když prokáže svou odbornost, najmete si právě jeho. Úplně nejlepší by bylo zeptat se hned několika odborníků a porovnat, na čem se shodují nebo v čem se naopak rozcházejí.

Zeptejte se toho nejlepšího, zeptejte se odborníka

Drsný profesionál
Obrázek č. 2: Zkušený profesionál z oboru vždy poradí nejlépe

Pro důležité a klíčové rady nechoďte na internet ani za nadšenci. Potřebujete odborníka na danou problematiku. Potřebujete někoho, kdo vám poradí na míru a pomůže vám vyhnout se řadě problémů. Nakonec spolu můžete dokonce i navázat spolupráci, výhodnou pro obě strany. Oba totiž rozumíte své branži a vy se můžete obrátit na něho stejně, jako on na vás.