Nahoru
 

Končí vývoj jádra prohlížeče Microsoft Edge

Již nějakou dobu s námi na Windows 10 přebývá prohlížeč Microsoft Edge, který měl konečně prorazit mezi velikány jako Chrome nebo Safari. Bohužel se tak nestalo. Microsoft proto mění své vlastní jádro EdgeHTML za Blink, jež používá např. Opera nebo již zmíněný Chrome. Microsoft tvrdí, že hlavním důvodem změny je přechod z uzavřeného projektu na open-source.

Tato zpráva potěší hlavně webové vývojáře, protože ubydou starosti s testováním na Edge. I přesto, že ho používali pouhá 4 procenta uživatelů, tak velké firmy nebo důkladní programátoři neopomíjeli vyzkoušet své weby i zde. Prohlížeče používající stejné jádro vykreslují webové stránky téměř totožně a mění se pouze uživatelské rozhraní (menu, design lišty apod.).

Dnes se nejvíce používají tyto vykreslovací jádra:

  • Blink (Chrome, Opera, Seznam, nové verze Edge)
  • WebKit (Safari)
  • Gecko (Firefox)
  • EdgeHTML (staré verze Edge)
  • Trident (Microsoft Explorer)

Vývojáři musí všechny důkladně prověřit, aby se na nich webové stránky zobrazovaly i fungovaly tak, jak bylo zamýšleno. Každé jádro navíc podléhá neustálým aktualizacím. Testovat je tedy potřeba i na starších verzích.

Procentuální využitelnost prohlížečů
Obrázek č.1: Poměr používání prohlížečů k listopadu roku 2018

Z dlouhodobého hlediska se některým vývojářům zdá tento přechod nepříznivý, protože vznikne velká dominance jádra Blink, jež používá skrze prohlížeče přes 70 % uživatelů webu. Jelikož nebude existovat téměř žádná konkurence (ani alternativa), tak panuje strach o úpadek inovací samotného jádra. Microsoft ale tvrdí, že naopak zvýší kvalitu prohlížečů, protože se na vývoji od nynějška podílí také.

Nám nezbývá nic jiného než čekat, až realita odhalí, zda se přechod na nové jádro Microsoftu vyplatí. Jako webový vývojář mohu s potěšením říci, že se mi tato změna líbí, protože dojde ke zlehčení vývoje webů.

Sám jsem Edge po určitou dobu používal. Bohužel mě jeho špatná kompatibilita s některými weby a horší nástroje pro vývoj (developer tools) donutila přejít na dominantní Chrome. Pokud změna jádra odstraní tyto problémy, neváhal bych opět vyzkoušet plné nasazení Edge jako svého prohlížeče.

Zdroje: