Nahoru
 

Máme se bát umělé inteligence?

Umělá inteligence se nás týká stále více a více. Už nás pomalu dohání v naší "lidské" inteligenci. Měli bychom se jí bát? Neobrátí se, až bude dostatečně chytrá, proti nám?

Umělá inteligence v posledních letech nabírá čím dál větší publicity, protože se jí daří více uplatňovat v praxi. Ať už jde o samořídící auta nebo robotické číšníky. Ještě sice není tak daleko, aby uspěla v Turingově testu, ale její schopnosti se díky strojovému učení (Machine Learning) a sběru velkého množství dat (Big Data) stále zlepšují.

Podle studie z Washingtonu z roku 2009 se pravděpodobně v příštích desetiletích dočkáme takové umělé inteligence, která dokáže splnit veškeré požadavky, které zvládne člověk, tzv. AGI (Artificial General Inteligence). Zde nastává filosofická otázka, kterou nám zanechal Karel Čapek v první polovině minulého století. Neobrátí se takovéto stroje proti nám? Jsme si stoprocentně jistí, že ji budeme mít pod kontrolou?

Bohužel se odpověď nejspíš nedozvíme dříve, než k pokroku dojde. Není tomu tak dávno, co přes 100 expertů na umělou inteligenci podepsalo dopis, který varoval před zneužitím autonomních (inteligentních) zbraní. Mezi signatáře patří např. i Elon Musk, zakladatel Tesly a SpaceX. Z tohoto dopisu vyplívá, že i ti, kteří se zabývají umělou inteligencí na vysoké úrovni z ní mají respekt. Ne jenom skalní fanoušci terminátora.

Umělá inteligence by se neměla brát na lehkou váhu.

Přesto si myslím, že by se ve vývoji umělé inteligence mělo pokračovat. Samozřejmě je potřeba vymyslet takový systém, který budoucím inteligentním strojům znemožní dělat něco, co po nich nechceme a určitě není dobrý nápad vymýšlet inteligentní zbraně.