Nahoru
 

Měli bychom povolit aktualizace?

V dnešní době není problém potkat lidi s názorem, že jakékoliv aktualizace jejich aplikací chtějí zakázat. Skutečně se jedná o dobrý nápad? Není spíše neaktuální program hrozbou?

Aktualizace není nic jiného, než úprava softwaru za účelem vylepšení, opravy chyb nebo zvýšení zabezpečení. Pokud zakoupíte aplikaci a vývojáři až později přijdou na chyby, mohou opravy do vašeho zařízení nahrát právě v podobě aktualizací.

V reálném světě, když vám nebude dovírat okno v koupelně a vy jej vyměníte za nové, tak to také můžete nazvat „aktualizací“ vašeho domu. Možná si teď říkáte: „Tak proč se tedy někdo bojí aktualizací?“. K tomu bohužel existuje řada důvodů.

Nevýhody aktualizací

Hlavním důvodem pro obavy z aktualizací je nedůvěra ve vývojářskou společnost, že novým vylepšením nic nezkazí. Můžete si představit situaci, že si stáhnete novou verzi (aktualizaci) své aplikace a ejhle, ono najednou něco (v nejhorším případě nic) nefunguje. Krásným případem je nedávná aktualizace Windows od společnosti Microsoft, které se povedlo některým svým klientům nenávratně smazat data.

Dalším důvodem je dle mého názoru neochota investovat čas do aktualizace. Hodně z vás určitě zná ten pocit, když zapnete počítač a místo, abyste mohli něco dělat, jen čekáte, protože se váš systém rozhodl započít hodinovou aktualizaci. Obzvláště nepříjemné se to stává ve chvíli, kdy opravdu nutně potřebujete něco dokončit.

Aktualizace Windows
Obrázek č.1: Všichni známe ten pocit bezmoci, když se v ten nejméně vhodný moment ukáže toto

Dnes stále ještě existuje velké množství pirátů. Ti se obávají aktualizací, protože nová verze může rozpoznat ilegální povahu jejich softwaru.

Přes všechny nevýhody se aktualizovat vyplatí. Nejvyšší potřebu vidím v zabezpečení jednotlivých aplikací.

Výhody aktualizací

Představte si, že zámek s technologií otisku prstu, který jste si pořídili na vaší novou vilu za sto miliónů, se ukázal být prolomitelný kvůli softwarové chybě. Vy jste však předem, jako zatvrzelý odpůrce, zakázali aktualizace. V tomto případě by vaše volba neaktualizovat výrazně ohrozila bezpečnost vaší nemovitosti, protože potencionální pachatel jej může snadno vyřadit. S bezpečnostní aktualizací však ne. Stejně tomu tak je i u jiných aplikací.

U operačních systémů, ať už se jedná o Windows, Android nebo třeba Mac OS, aktualizace určitě povolte. V žádném případě nechcete, aby vás hackeři mohli napadnout kvůli chybě v systému.

Chybám v softwaru, kterých se snaží využít hackeři se říká exploity. Ty bývají častou položkou v hledáčku hackera, protože se pomocí něj dokáže dostat do hlubších vrstev aplikace. Určitě jste někdy viděli, jak ve filmech dokázal nějaký nebojácný hrdina (nebo naopak velký zloděj) nastartovat auto pomocí kabelů pod palubní deskou. To, že se k nim vůbec dostal a bylo to to jediné, co mu stačilo k odcizení vozidla bychom mohli nazvat exploitem v tom daném automobilu. V softwaru je to podobné. Nové aktualizace eliminují odhalené slabiny a zabraňují tak průniku vetřelců.

Další velkou výhodu v aktualizacích nese přidaná funkcionalita. Krásně to lze ukázat na prohlížeči webových stránek. Pokud byste si stáhli nějaký opravdu starý (např. Microsoft Explorer 7), zjistili byste, že většina webů nefunguje, jak má. Proč? Nové verze prohlížečů přinesli novou funkcionalitu, která se časem stala tak standartní, že málokdo řeší zpětnou kompatibilitu. Kdybyste tedy nikdy neaktualizovali svůj deset let starý prohlížeč, velká porce internetových stránek by vám nefungovala.

Web rohlik.cz zobrazený na Microsoft Edge
Obrázek č.2: Web rohlik.cz zobrazený na Microsoft Edge
Web rohlik.cz zobrazený na Microsoft Explorer 7
Obrázek č.3: Web rohlik.cz zobrazený na Microsoft Explorer 7

Aktualizace jsou tedy v myšlence velice vítanou věcí. Je to jako kdyby se vám na autě automaticky měnily jeho vadné díly, přidávaly nové funkce a vám stačilo pouze kliknout na tlačítko. Problémy nastanou v situacích, kdy nové či opravené díly nefungují správně. Pak může dojít i k rozbití celého systému, v tomto případě auta. Přesto si dovolím tvrdit, že aktualizace byste měli provádět.

Zdroje: