Nahoru
 

Místo ega pěstujte dovednosti

Základem každého projektu nebo firmy jsou lidé. Jestliže se váš tým bude skládat pouze z nevzdělaných dělníků, rozhodně nedopadne tak dobře, jako tým plný špičkových zaměstnanců. Na první pohled je to asi jasné, ale stejně stojí za zdůraznění, že obě skupiny odlišuje jedna věc: Dovednosti. Tyto je třeba zlepšovat a rozšiřovat.

To, že byste měli pěstovat své dovednosti, však není pointa článku. Dle mého názoru se jedná o samozřejmost. Co však není jasné je největší chyba, kterou lidé dělají, když se pustí do učení nových praktik a znalostí.

Učení není konečný proces. Vytvoření ega ano.

Knihy
Obrázek č. 1: Rozšiřujte své know-how

Nejčastější chybu pří pěstování dovedností si můžeme ukázat na zářném příkladu. Mějme programátora nováčka, jenž se zrovna naučil programovat v systému WordPress. Umí založit šablonu, vyplnit texty a nahrát na server. To je úspěšný začátek, který vyžadoval naučení základních znalostí hostingů a kódu. Nicméně, další jeho kroky byly takové, že na základě této znalosti začal nabízet stejné služby za peníze. Dalších několik let opakoval velmi podobnou činnost. Myslí si, jak je chytrý a prodává své weby za peníze s vědomím, že jsou nejlepší, rychlé a levné. Místo nových vědomostí bohužel akorát tak posiluje své ego.

Pokud se podíváme na freelancera se stejným začátkem, ale odlišným pokračováním, dostaneme poněkud lepší výsledek. Jestliže se nováček naučí něco na WordPressu, nesmí se zastavit. I když tyto weby může dočasně prodávat, musí se rozvíjet dál, a tak také dělá. Za dalších několik let místo šablonových webu tvoří profesionální stránky pro světové značky. Místo ega si vypěstoval hromadu dovedností a navíc, získal velmi důležitou věc. Získal respekt, uznání a dobré jméno ve svém oboru.

Utrápená osoba u notebooku
Obrázek č. 2: Učení nemusí být lehké, ale stojí to zato

Nikdo se nesmí zastavit na místě a pěstovat si ego tím, že opakuje jednoduchou dovednost stále dokola. Musíme se posouvat dále ve svém oboru, a to neustále. Musíme se učit novým věcem, novým technikám a novým způsobům. Jedině tak nebudeme krmit své ego, ale skutečně získáme respekt i uznání okolí z unikátních a vytrénovaných dovedností.