Nahoru
 

Náš 100. článek!

Světe div se, toto je přesně stý článek na našem blogu. Tvoříme týden co týden již téměř dva roky. Psaní těchto krátkých i dlouhých textů obohatilo jak náš život, tak obchod. Dokázali jsme z nového webu s nulovou návštěvností vybudovat navštěvovaný web s databází našich vlastních znalostí a zkušeností.

Důvod pro webové vývojáře psát články

Jako nová začínající firma jsme měli minimální povědomí u veřejnosti. Pro „rozjetí byznysu“ bylo potřeba začít nějakým způsobem propagaci. Jako zřejmým prvním krokem pro firmu vyvíjející weby bylo naprogramování dobrých stránek. Bohužel, na web s nulovou návštěvností nezačnou spontánně přicházet návštěvníci.

Návštěvnost

Zvýšení provozu na novém webu lze docílit pomocí marketingu. U stránek rozlišujeme dva druhy provozu: organický a placený. Bohužel, pro studenty střední školy, poprvé v byznysu, se placená cesta jevila jako příliš nákladná a riskantní. Zvolili jsme proto organický provoz.

Abychom docílili organického provozu, potřebovali jsme něco, za čím lidé rádi přijdou. Nikdo web nezačne navštěvovat pro nic za nic. Co jsme mohli poskytnout kromě peněz? Stejnou věc, se kterou podnikáme – znalosti.

Začali jsme psát články o věcech, jež jsme se naučili ve škole, v praxi nebo z knih. Není nutno dodávat, že prvních pár měsíců nás výsledky návštěvnosti značně demotivovaly. Dva návštěvníci za týden bylo na malou oslavu. Situace však změnila směr zhruba po roce a půl, kdy některé z našich článků začali být velice populární. Od té doby náš web zaznamenává příchod stovek návštěvníků týdně. Každičký článek přispívá alespoň jedním shlédnutím, ale protože máme článků již sto, je to znát.

Mezi současné trendy články patří hlavně:

Sdílení znalostí

Sekundárním velkým důvodem pro psaní článků je rozhodně přispění znalostí do komunity programátorů. Ne nadarmo se říká, že programátor stráví v práci více času hledáním informací na internetu než samotným psaním kódu. Všechny tyto informace si na webu programátoři předávají dobrovolně a (většinou) zadarmo. Část našich článků proto řeší programátorská témata. Mezi takové patří mimo jiné:

Charakter

Poslední důvod a motivace pro tvorbu článků byl spíše morálního charakteru. Informační technologie jako takové se dnes nacházejí všude. Každý s nimi nějak pracuje. Bohužel, vznikají i skupiny lidí, kteří o počítačích nevědí vůbec nic, pouze je denně používají. To může být leckdy nebezpečné. ¨Jako lidé, co se pohybují v informačních technologiích se snažíme skupiny neznalých uživatelů zasvětit informatice a počítačům. Spousta našich článků se proto věnuje vysvětlení základních pojmů a principů v IT. Mezi tyto články patří mimo jiné:

Přínos ze psaní článků

Z firemního pohledu články poskytly bohatý organický provoz a „dobré SEO“. Za vedlejší pozitivní efekty můžeme považovat i zvětšení důvěryhodnosti a rozšíření fanouškovského okruhu.

Osobně nám články přinesly také spoustu pozitivních efektů. První naprosto jasná výhoda tvorby článků tkví ve zlepšení v samotném psaní. Navíc jsme se často setkávali s nejrůznějšími složitějšími tématy. Jako autory nás to poté nutí vymýšlet způsoby, jakými náročné principy co nejjednodušeji popsat, aby to všichni pochopili a neutekli od složitých textů. Díky tomu se zlepšila i naše schopnost vysvětlovat věci, ať už se jedná o správné použití analogie nebo ukázka na dobrém příkladu. Emaily a další korespondenční komunikace díky tomu obdržela značné zlepšení.

Nevýhody psaní článků

Po všech vyjmenovaných výhodách psaní článků se může zdát, že je to naprosto neuvěřitelně skvělé a žádné nevýhody to nemá. Bohužel, tak tomu není.

Každý týden chceme, aby na našem webu vyšel nový článek. Vzhledem k tomu, že v současné době tvoříme pouze dva, musí každý jednou za čtrnáct dní napsat jeden článek. Nyní si představte situaci, že máte práce až nad hlavu, a ještě se máte zajímat o napsání článku. V takovém případě vám připadá, že se jedná pouze o práci navíc, která jen přidělává vrásky a motivace na tvorbu upadá. První velká nevýhoda u pravidelného psaní článků leží v nutnosti zodpovědného investování času.

Další nevýhoda se objeví, když už píšete delší dobu. Pomalu, ale jistě, vás přestanou napadat témata, o kterých psát. Když má navíc váš článek vyjít velice brzy a vy už hodinu koukáte do prázdného dokumentu, není to dobrý pocit.

Všechny tyto nevýhody se samozřejmě dají různými způsoby eliminovat. Lze tvořit články dopředu, vymýšlet témata do zásoby apod. V určitých situacích se však psaní samo o sobě zdá tak zbytečné (oproti jiným věcem, co zrovna děláte), že vás to prostě a jednoduše nebaví. S tím samozřejmě klesá kvalita článků a vám se to už nechce dělat dál. Jedná se o takové lehké „vyhoření“ v psaní.

Za celý tým Bonsai-Development vám mohu sdělit, že sto články to určitě nekončí a v psaní budeme i nadále pokračovat. Jsme moc rádi, že naše články čtete a doufáme, že se vám líbí. Neváhejte jakoukoliv formou zaslat zpětnou vazbu, protože jak kritiky, tak i pochvaly, jsou pro nás nevýslovně důležité.