Nahoru
 

Nebojte se na mobilu zmáčknout každé tlačítko

Proč byste měli být více zvědaví? Protože se to vyplatí a i když opomineme tento faktor, tak zvědavost je přirozenou vlastností člověka. Navíc díky ní získáte tu výhodu, že budete mít větší přehled o tom, co je kolem Vás.

Je tomu právě pět minut potom, co jste se probudili a divil bych se, kdybyste už nedrželi v ruce svůj chytrý telefon, minimálně abyste vypnuli budík. Po cestě do práce nebo do školy pravděpodobně posloucháte muziku, poté si ve volnu projedete novinky na sociálních sítích, odpoledne sami něco vyfotíte atd. Myslím, že Vás nemusím více přesvědčovat, že svůj telefon máte v rukou pořád. Umíte ho ale využít naplno? Byly jste někdy v nastavení a prohlédli si, co všechno tam je? Nebo jste proklikali všechno, co Vaše oblíbená aplikace nabízí?

Možná si teď říkáte:

„Proč bych to měl dělat? Můj telefon umí to, co potřebuju aby uměl a funguje to. Jaký má smysl se hrabat v nastavení?“

Dobrá otázka. Děkuji za optání. Moje odpověď zní:

„Dělejte to proto, protože se to jednou může hodit. A od té doby, co používáte mobil každý den se to jednou hodit bude.“

Samsung gold
Obrázek 1: Prolezte vše

Když zůstaneme u telefonu a jeho nastavení, tak první výhodou bude, že do hlavy dostanete to, jak je váš telefon nyní nastavený. Druhou je samozřejmě to, že zjistíte, co všechno nastavit můžete. A je toho spousta. Zároveň s tím se zbavíte strachu, že něco pokazíte a budete si připadat technologicky zdatnější. Když už jsme u těch obav z pokažení něčeho, tak pro vás mám jednu radu:

„Když se telefon zeptá na něco, čemu nerozumíte, zmáčkněte ne, storno, odejít nebo cokoliv co Vás dostane pryč. Nedej bože, když se ptá, jestli nechcete něco zaplatit.“

Ano. Správně. Tohle je jediná věc, kterou potřebujete k tomu, abyste neudělali chybu při hrabání se v mobilu. Projet si nastavení telefonu Vám zabere asi pět minut, takže jestli to uděláte a nezjistíte nic nového, tak jste ztratili pět minut svého života a v dalších pěti vteřinách mi to můžete napsat, než si budete hodinu prohlížet novinky na Facebooku.

Celý článek samozřejmě není o tom, abych vás přesvědčoval, že znalost toho, co umí Váš telefon Vám změní život. Pravděpodobně nezmění. To, na co chci poukázat, je celkový všeobecný pojem o tom, jak fungují věci kolem nás a Vaše zvědavost, Váš tzv. „Curiosity Factor“ – Faktor zvědavosti.

tabule s otazníkem
Obrázek 2: Jste zvědaví? Ne? Buďte!

Neměli bychom znát alespoň základy těch věcí, které používáme stále dokola a bez nichž si už ani život nedokážeme představit? Já myslím, že ano.

Jestliže každý den používáte elektřinu, tak byste měli vědět, jak nahodit pojistky, protože až to jednou bude třeba, poradíte si. Až přestane téct teplá voda, protože něco v kotelně zahučelo, Vy budete vědět, že to pravděpodobně bude boilerem.

Zjistěte si, jak fungují věci, co používáte pořád. Má to i mnoho jiných výhod, např. je více pravděpodobné, že nebudete oklamáni obchodníky, kteří se Vám budou snažit prodat nějaký nesmysl, protože budete vědět, že to je nesmysl. Jako příklad mě napadá nesmyslně velké rozlišení u telefonů, které přesahuje někdy až 400 pixelů na čtvereční palec (PPI), když lidské oko může vidět cca 300.

Na závěr tu mám pouze dvě slova:

Buďte zvědaví.