Nahoru
 

Nesmrtelné weby

Každý program stárne, některé však pomaleji než ostatní. Webové stránky většinou zapadají do té rychleji stárnoucí kategorie a musí se průběžně aktualizovat. Existuje však způsob, jak vytvořit tzv. nesmrtelné stránky, jež mají drasticky delší životnost než běžný web. Jak fungují?

Poznámka: Drasticky delší životnost bereme jako desítky (~50) let, avšak nikdy nemůžeme vědět, co se v budoucnu bude dít. Tento článek však pojednává o dosavadně nejlepším a nejpřístupnějším postupu na co možná nejdéle žijící stránky.

Nesmrtelné weby se v současné době rapidního rozvoje techniky stávající populárnější. Nemají však tak rozsáhlé použití. Abychom vytvořili nesmrtelný web, musíme se zbavit úplně všeho, co by mohlo časem přestat fungovat nebo mělo problémy s kompatibilitou. Mluvíme zde o opravdu drastických škrtech.

Pro co nejdelší životnost musíme odstranit jakýkoliv backend (administraci, databázi, systémy). Ty jsou totiž těžce závislé na systému, kde běží. Dále je potřeba odstranit jakékoliv animace, speciální efekty nebo složité scriptování. To zase závisí na zařízení, kde si webovou stránku zobrazujeme a také na prohlížeči. Například můžeme v budoucnu používat hologramy z prstenů, které nemusí být tak výkonné, aby uměli složité animace.

Co nám tedy zbude? Skoro nic. Musíme si vystačit s prostým HTML. HTML je totiž universální značkovací jazyk, na který programátoři sázejí, že s námi zůstane ještě dlouho (nebo alespoň bude podporován ještě dlouho). Největší výhodou HTML je, že reprezentuje informaci, nikoliv pokyny. Každý prohlížeč, každé zařízení nebo každý robot si jej může vyložit a zpracovat dle potřeby, a proto je použití HTML nejlepší šancí na dlouhodobou životnost. Jakékoliv nové zařízení si HTML zpracuje dle potřeb a my se nemusíme starat o aktualizace.

CSS, stejně jako JavaScript na nějaké vyšperkování a designování samozřejmě můžeme použít také, ale musíme si dávat pozor na to, abychom nijak neovlivňovali zmíněné HTML. Musí se jedna čistě o vzhledový doplněk, bez kterého se však dokážeme obejít v případě, že by nějaké příkazy zastaraly. I kdybychom CSS a JavaScript vypli, dostaneme plnohodnotný „HTML zážitek“. S použitím základních CSS pokynů lze vytvořit solidní universální design, který sice nebude přelomový, ale zase nikoho neurazí a pár let s námi vydrží.

Samotné HTML
Obrázek č. 1: Výřez z nesmrtelného webu, obsahující pouze HTML značky, jež prohlížeč interpretoval zrovna takto.
HTML s CSS a JS
Obrázek č. 2: Výřez z nesmrtelného webu obohacený o velice jednoduché CSS, které prohlížeč reprezentoval zrovna takto.

Nejlepší a nejpřístupnější způsob, jak vytvořit nesmrtelný web, je korektní použití HTML a případně jej visuálně vylepšit pomocí CSS a JavaScript. Jedná se totiž o universální značkovací jazyk, který si kdokoliv může vyložit dle potřeby, ať už se jedná o roboty, počítače nebo ještě neexistující zařízení. Tento web sice nebude nic moc umět, neokouzlí, nepřekvapí, ale dožije se dozajista vysokého věku a uchová tak důležité informace dalším generacím. Hodí se například pro vědecké nebo informativní stránky (Wikipedie). Naopak e-shopy nebo marketingově zaměřené projekty (weby, zaměřující se na současnost) vypracované technikou nesmrtelných stránek pravděpodobně neuspějí.