Nahoru
 

Open source CMS

CMS je zkratka z anglického „Content management system“, česky „systém pro zprávu obsahu“, volněji „redakční systém“. Jedná se o systém umožňující uživatelsky přívětivou úpravu obsahu v aplikaci (nejčastěji na webu) bez nutnosti znalosti kódu nebo dalších technických nutností.

Mezi 3 nejpoužívanější open source systémy patří Wordpress, Joomla a Drupal. Tyto tři zmiňované CMS jsou populární díky svému jednoduchému použití a široké nabídce pluginů (rozšíření). Všechny tři systémy nabízí stejnou službu: tvorba webu s redakčním systémem. Největším rozdílem je „náročnost“ na uživatele, zejména v oblasti technických znalostí. Nejvyšší nároky na znalosti uživatele vyžaduje Drupal, poté Joomla a nejméně Wordpress. Náročnost tvorby je na druhou stranu úměrná větší volnosti.

Loga Wordpress, Joomla a Drupal
Obrázek č. 1: Zprava: loga Wordpress, Joomla a Drupal

Wordpress je z vedoucího tria nejpoužívanějším systémem, hlavně díky tomu, že má nejširší nabídku modulů a šablon. Až 33 % všech webů s redakčním systémem je postaveno právě na Wordpressu. Systémy Drupal a Joomla jsou jednotlivě zastoupeny zhruba třemi procenty.

Joomlu, Drupal a Wordpress používají i velké společnosti. Ti ovšem mají své IT oddělení plné programátorů, kteří stránky neustále spravují a rozšiřují o svůj vlastní firemní kód. V tomhle ohledu se s nimi „obyčejní“ uživatelé nemohou příliš srovnávat.

Výhody CMS

Open source redakční systémy nám umožní vytvořit jednoduché šablonové webové stránky s administrací, a to bez znalosti kódu. Takové stránky můžeme rozšiřovat pomocí tzv. modulů. Jednotlivé moduly nám umožní přidávat další funkčnosti jako například galerii, vykreslování grafů, platby kartou, tvorbu e-shopu a mnoho dalšího. Během práce s některými moduly se už kódu nejspíše nevyhneme, ale jejich instalace bývá často dobře zdokumentována.

Díky šablonám je vývoj takových stránek mnohem jednodušší, na rozdíl od webů postavených úplně od základů. Tento fakt se nejvíce odrazí na pořizovací ceně. Pokud však později bude potřeba provádět různé specifické změny, můžeme narazit na omezující bariéry.

Kdy má šablonový web smysl se dozvíte v našem článku „Web na míru nebo šablonu, aneb proč nevypadat tuctově“.

Výhody redakčního systému:

  • Široká nabídka šablon a modulů zdarma
  • Velká a aktivní komunita
  • Dobrá dokumentace
  • Lepší pořizovací cena

Nevýhody CMS

Právě kvůli masivnímu používání jsou stránky s populárními CMS často napadány hackery. Jednotlivé systémy proto mají časté aktualizace, kterými přidávají nové služby a zvyšují bezpečnost. Může se však stát, že nějaký nainstalovaný modul již není kompatibilní s novou verzí CMS a je potřeba jej nahradit novým, jinak hrozí bezpečnostní rizika. Častým scénářem je prolomení jednoho z modulů, pomocí kterého se snadno napadnou všechny stránky, které jej používají.

Více o tom, proč jsou aktualizace důležité se dozvíte v našem článku „Měli bychom povolit aktulizace?“.

Od vývojářů a komunity máme široký výběr šablon pro web. Ty nám sice umožňují vytvořit stránky velice rychle, avšak velmi nás limitují svým designem a strukturou. Ve většině CMS se dá za pomoci znalosti HTML, CSS nebo JavaScriptu design trochu upravit, ale ani zdaleka nemáme takové možnosti jako při vývoji webu od základů.

Výchozí stránka na Drupalu
Obrázek č. 2: Výchozí stránka při prvním spuštění Drupalu

U webů narážíme na další problém, kterým je vyplnění obsahu. Tvorba stránek není jenom o „kódění“, ale i o analýze, tvorbě správného uživatelského prostředí, strukturalizace bloků a přípravě obsahu. Bohužel, běžný uživatel pravděpodobně nebude mít s žádnou z těchto oblastí příliš zkušeností, a proto tvorba nových stránek, i když bez potřeby znalosti kódu, se nemusí podařit dle vysněných představ. Šablony jsou často navržené, tak aby vyhovovali obecným požadavkům strukturu webu a pomáhají uživateli udržovat „rozumný řád.“

Více o problematice výplni obsahu šablonových webů si můžete přečíst v našem článku „Jak snadné je naklikat si šabloný web?“.

Nevýhody redakčního systému:

  • Stránky postavené na open source CMS jsou často terčem útoků
  • Nekompatibilita modulu s novou verzí systému
  • Značné designové a funkční omezení šablonami
  • Problém s neznalostí základních pravidel webu

Zhodnocení

Open source CMS mohou ušetřit spoustu peněz. Mají však své „mouchy“, se kterými musíme počítat, pokud si je zvolíme jako technologii naší webové stránky.

Pokud chcete začít psát svůj blog nebo potřebujete skromný web a zajímají vás počítače, tak určitě zvažte využití služby open source CMS. Seznámíte se s technologiemi a zjistíte, jak to všechno funguje. Musíte však počítat, že tyto systémy mají své chyby a limity, ale odmění vás minimální pořizovací cenou.