Nahoru
 

Proč by měli být programátoři tak trochu skauti

Skauti mají pravidlo: „Ať po vás tábořiště zůstane v lepším stavu, než v jakém jste ho našli.“ Pokud najdete na zemi nepořádek, uklidíte ho bez ohledu na to, kdo ho tam zanechal. Nebylo by úžasné, kdyby se takto chovali i programátoři ke kódu?

Každý programátor by se měl snažit udržovat svůj kód čistý, přehledný a srozumitelný. Nejen, že se v něm poté lépe vyzná, on také slouží jako vizitka. Když k vašemu programu přijde někdo jiný, určitě nechcete, aby si říkal „Pro pána boha, kdo jen tohle mohl napsat.“ Raději byste chtěli slyšeli pochvalu. Někdy ani není potřeba, aby se s vaším výtvorem střetl někdo jiný, ale vy sami po dlouhé době, když se objeví chyba. Myslete na své budoucí já i na ostatní až budete pracovat. Ušetří vám to spoustu starostí.

I přesto, že nemusíte mít skauty a jejich zvyky v lásce, zkuste se při programování držet této zásady.

Zanechte po sobě kód čistší, než jaký byl, než jste začali pracovat

Naladí vás to na správný směr. Další výhodou dobře napsaného kódu je i jeho následující snadná rozšiřitelnost. Pokud budete „mastit“ jeden nepořádný kus programu za druhý, tak nejen, že vás nikdo, kdo to bude číst, nepochválí, ale vaše aplikace se může při takto nezodpovědné práci sesypat. Až příště nebudete moci najít ve svém nepřehledném kódu příčinu chyby, určitě mi dáte za pravdu.

Udržujte svůj kód čistý
Obrázek 1: Udržujte svůj kód čistý

Buďte jako skauti a snažte se chovat ke svému kódu stejně jako se chovají oni ke svému okolí. Na rozdíl od nich můžete mít kolem sebe velký nepořádek (i když ani to nedoporučuji), ale kód nechť zůstane čistý a přehledný. Jednejte tak, abyste se za svou práci nebáli podepsat.