Nahoru
 

Proč si nechat poradit?

O kolik méně by bylo problémů, kdybychom si včas nechali poradit? Nemusíme si pořád dokola pálit ruku o hrnec s vroucí vodou. Ba naopak, když víme, že je hrnec horký, tak na něj nebudeme sahat. Stejně to platí i u vývoje webových stránek.

Každý děláme chyby. Někdo více, někdo méně. Americký investor Charlie Munger dokonce sepsal 25 psychologických důvodů, proč chyby děláme a jedna z nich se týká tzv. „Fenoménu přeceňování námi vlastněných věcí“ (Endownment effect). Z toho fenonému vyplívá, že si zkrátka nenecháme poradit. Naše subjektivní názory mají přesilu nad těmi objektivními a často správnými. Finální rozhodnutí totiž velice často ovlivňuje fakt, jestli jsme na řešení přišli sami a jsou to naše vlastní myšlenky. Toto je také podpořeno tím, že pokud se nám něco líbí, nepřemýšlíme dostatečně kriticky a vyhýbáme se pochybnostem (tzv. Doubt-Avoidance tendency).

Charlie Munger
Obrázek 1: Charlie Munger

Určitě znáte takový ten typ lidí, kteří se i přes soustavné domlouvání rozhodnou proti vašemu úsudku a jednají podle sebe. Když se jim to vymstí, tak v lepším případě uznají pravdu, v horším zůstanou tvrdohlaví. Řešení problémů způsobených vlastní tvrdohlavostí je velice často horší než skousnutí jedné rady.

Tvrdohlavost
Obrázek 2: Nebuďte tvrdohlaví

Když už budete ochotní přijmout pomoc někoho jiného, je na místě upozornit na fakt, že ne všechny rady vedou ku prospěchu. Vždy si nechte radit pouze od těch lidí, kteří se v té dané oblasti vyznají. Pokud vlastníte například pekařství a zjistíte, že by vám prospělo vytvoření webu a nevíte o jeho vývoji nic, nevymýšlejte, jak ty stránky budou přesně fungovat. Nechte si raději poradit od někoho, kdo už s tím nějaké zkušenosti má (klidně od nás :-)). Sám si dovolím tvrdit, že v oblasti vývoje softwaru je více než prospěšné pro obě strany, když si objednavatel nechá poradit od vývojářů. Jaké z toho plyne ponaučení?

Nechte si poradit.

Ušetříte tím spoustu času, peněz, nervů atd. Podle mého názoru je nejtěžším úkolem při přijímání rady od druhého zachování objektivity a uznání vlastní omylnosti. Nikdo nerad přiznává, že jeho řešení možná není to nejlepší.