Nahoru
 

Programování jako řemeslo

Napadlo vás někdy, že programátoři pracují podobným způsobem jako řemeslníci? Stejně jako kováři, truhláři nebo třeba čalouníci? Může se zdát, že mezi těmito obory snad není žádná spojitost. Sedět u počítače a ťukat něco do klávesnice se jen těžko může srovnávat s broušením dřeva nebo kováním. Pokusím se vám v tomto článku ukázat, že programování skutečně řemeslem je, i když se to na první pohled nemusí zdát.

Tato myšlenka mi začala vrtat hlavou, když jsme měli první hodinu programování na vysoké škole a učitel nám řekl, že programování je vlastně řemeslo. Tím pádem jediný opravdu dobrý způsob, jak si jej osvojit, je prakticky něco vytvářet. Po počáteční nevěřícnosti se nakonec ukázalo, že má pravdu.

Co dělá řemeslníka řemeslníkem? Jaké jsou jeho typické dovednosti a čím se liší od ostatních? Odlišuje se v podstatě tím, že má nějaké know-how, jak vytvářet produkty a tím, že tuto činnost opakuje stále dokola a zlepšuje se. Čím lepší bude jeho výtvor, tím více bude oceněn. Sám se musí ve své činnosti vzdělávat, pokud chce držet krok s dobou a nestát na místě. Ale toto je přeci přesně to, co dělají i programátoři.

Stejně jako řemeslníci i programátoři pilují svou práci a něco vytváří.

Zároveň s tím se podobá i způsob, jakým se lidé v těchto oborech učí. Aby se řemeslník zlepšil ve své činnosti, musí se naučit něco z teorie a poté jí prakticky aplikovat tak, aby mu co nejvíce vyhovovala ve své činnosti. V nejlepším případě si svůj postup sám trochu upraví a zjednoduší si tím práci. Ušetří tak materiál nebo čas. Programátor se také vždy učí nejprve nějakou teorii a poté ji prakticky aplikuje tak, jak se mu to hodí. Je pravda, že nemá jak ušetřit na materiálu, ale na času rozhodně. Tím pádem i ve způsobu učení jsou na tom řemeslníci i programátoři stejně.

Samozřejmě nesmím opomenout fakt, že způsob práce programátorů a řemeslníků úplně stejný není. Zatímco kováři a truhláři pracují ručně, tak vývojáři sedí u počítače. Pokud tedy chcete psát kód, nemusíte být zruční.

Rád bych zde uvedl ještě jednu věc, která mně přišla přinejmenším pozoruhodná a tou je kvalifikace řemeslníků a programátorů. Ne, že bych chtěl nějak podceňovat truhláře, kováře nebo čalouníky, ale co se týče potřebných znalostí pro správné dělání práce, tak programátor toho musí pravděpodobně umět více. Přesto k tomu, abyste si mohli založit živnost v oboru například truhlářství, potřebujete nějaký papír (kvalifikaci), kdežto programátor nepotřebuje nic.

Obrázek 1: Programátor nepotřebuje žádnou kvalifikaci
Obrázek 1: Programátor nepotřebuje žádnou kvalifikaci

Dle mého názoru se obor programátora dá považovat za plnohodnotné řemeslo a podle toho je třeba k němu přistupovat. Nelze pouze filosofovat nad funkčnostmi a teoriemi programování. Naopak bych volil přesný opak a to pragmatický přístup k této činnosti. Určitě toho lze poté dosáhnout víc.