Nahoru
 

Rybáři i kováři jsou zpět, ale tentokrát trochu jinak

V dávných letech, kam už ani naši prarodiče nemohou dohlédnout, neexistovaly velké nadnárodní společnosti ani firmy. Na mapě byla namalovaná pouze království a monarchie. Ano, shromažďovali se různé gildy, ale jádro celého obchodu tvořili kováři, tkalci, rybáři, prodejci, obchodníci, hrnčíři nebo další drobní podnikatelé. Jak jim říkáme dnes? Freelanceři, volnonožci či podnikatelé na volné noze.

Trocha historie

Ve středověku každý pracoval sám na sebe a nemohl se spolehnout na měsíční mzdu nebo sociální dávky. Nebylo to jednoduché, avšak tento styl přinášel své ovoce. Pouze snaha udělat co nejlepší práci, aby nevyhladověla rodina, znamenala bohatou ekonomiku skládající se z odborníků ve svém řemeslu. Zlepšit se a získat nové techniky či know-how znamenalo větší příjem i populárnější jméno, proto se každým dnem snažili lidé zdokonalit a stát se co největším mistrem v oboru.

Pak přišla revoluce. Parní stroje, obrovské továrny, výrobní linky, auta a lokomotivy. Industrializace značně omezila potřebu řemeslníků. Truhláři byli v porovnání s pilou a montovnou moc drazí, kováři, rybáři a v podstatě všichni volnonožci na tom skončili podobně. Začala těžká urbanizace a velká část obyvatel skončila v zaměstnání. Podnikatelů na volné noze nebylo potřeba, a tak vymírali.

Tento fenomén těžkého průmyslu pomalu odeznívá a blížíme se do současnosti. Je nová doba, kde internet ovládl svět a umožnil tak vzniku tisícům nových oborů, jako třeba vývoj webových stránek, marketing, PPC nebo e-shopy. Tyto „drobná“ zaměření opět otevírají dveře freelancingu, díky bohu.

Vracíme se do historie
Obrázek 1: Vracíme se do historie

Stoupající popularita

Ne že bych neměl rád firmy, ale často je to příliš formální a neobratné. Smlouvy, nulová agilnost, drahé služby a často ani nejsou tak odborní. Kdežto takový freelancer, který miluje to, co dělá, příliš nepapíruje, tvoří rychle a agilně, to je jiná. Vždy, když se s někým takovým vidím, hned mám lepší den. Osoba, která naprosto miluje svojí práci, vám vytvoří něco naprosto jiného než zaměstnanci ve firmě. Tuto skutečnost si u nás uvědomujeme, proto naše filozofie kráčí ve šlépějích volnonožců, nežli velké firmy a v současnosti určitě nejsme jediní.

Více o tom, jaká je spolupráce s freelancerem, firmou nebo velkou korporací si můžete přečíst v článku Freelancer, malé firmy a velké společnosti. Co si vybrat?

Freelancing je stále více populární

A není tomu divu. Freelancer mát totiž jedinečnou možnost být svobodný. Nikdo volnonožcům nepřikáže, aby pracovali na této nebo támhleté zakázce. Je možné kdykoliv cokoliv odmítnout. Klidně lze hned teď odjet na rok do Švýcarska nebo třeba pracovat celý život na cestách. Díky svobodě může být jakýkoliv freelancer šťastný a dělat to, co ho baví, zdokonalovat své know-how a žít nezávislý, spokojený život.

Popularita freelancingu stoupá exponenciálně
Obrázek 2: Popularita freelancingu stoupá exponenciálně

Bez firem se ale neobejdeme

Podnikání na volné noze zní jako naprosto bohémský život a on taky může být, ale z celkového hlediska to nejde aplikovat všemi. Bohužel, freelanceři mají velmi malou šanci na úspěch při tvorbě obrovských a finančně náročných projektů. Vezměme si třeba společnost Microsoft a jejich operační systém Windows. I když jej nemusí moc lidí milovat, je to dobrý, rychlý a nádherný operační systém. I když to přiznávám nerad, volnonožci by nejspíše něco tak gigantického vyrobit nedokázali. Týmy grafiků, programátorů a marketérů všech možných specializací jsou masivně financovány a vedeny zkušenými lídry. Takové prostředky podnikatel na volné noze nemá.

Velké firmy jsou nezbytné pro velké projekty
Obrázek 3: Velké firmy jsou nezbytné pro velké projekty

Můžeme být jedině rádi, že se podnikání na volné noze vrací a je stále více populárnější. Umožní to třeba i vám, abyste se zaměřili na to, co vás baví a dělat to přesně tak, jak chcete. Běžte a vybudujte si svoje jméno. Ze své práce vytvořte značku, stejně jako to dřív praktikovali kováři či hrnčíři. Svoboda a volnost za tu tvrdou práci stojí.