Nahoru
 

Jsem veterinář a řezník. Svěříte mi svého psa?

Problematika, kterou (možná až trochu brutálně) představuje nadpis, naznačuje vícero zaměření v podnikaní. Není to nic špatného, osobně znám několik takových podnikatelů, avšak zkřížit odbornosti může působit značný problém.

Běžný průnik různých znalostí můžeme standardně sledovat v oblasti programování či grafiky. Existují podnikatelé na volné noze, kteří umí nakreslit nový design webu a zároveň ho i naprogramovat. V takové situaci se to vyplatí, jelikož je to finančně i administrativně výhodné, takže i žádané. Samozřejmě, výsledek bude méně kvalitní, než kdyby ho dělali dva odborníci na grafiku a programování, ale u menších projektů to až tolik nevadí. Podobnou problematikou se zabývá článek Freelancer, malé firmy a velké společnosti. Co si vybrat?.

Výše uvedený příklad funguje proto, že tvorba grafických návrhů a jejich programování jsou velmi úzce spjaté okruhy. Jestliže se však někdo zaměřuje na úplně odlišné živnosti, vyvolá to spoustu otázek i pochybení. Vezměme si doktora, který zároveň dělá hrobaře. Je to sice velmi nepravděpodobná situace, avšak může to odradit značné množství zájemců.

Dokrořina
Obrázek 1: Doktorovi bych nevěřil, pokud by se medicíně nevěnoval na 100 %

Jak to vidí okolí?

Již byla zmíněna situace, kdy je kombinace výhodná a přímo nevhodná, ale co když máme dvě neutrální zaměření, jako je třeba profesionální programování a malování?

Pokud narazíme na člověka, který podniká ve dvou sférách, nemusíme mu ani v jedné z nich úplně věřit. Já osobně, kdybych potřeboval namalovat obraz, místo programátora-malíře bych si vybral raději unárně zaměřeného malíře. Vím totiž, že do své profese vkládá celých sto procent, nikoliv pouze polovinu. Mé okolí to vidí stejně a věřím, že to takto vidíte i vy.

Jedno zaměření působí profesionálně.

Každý může mít více jak jedno hobby

Je lidské, že jednoho člověka baví dělat více věcí. Prozatímně z tohoto článku můžete mít pocit, že říkám, aby si každý vybral pouze jednu zálibu, avšak je potřeba konstatovat, že mít zálibu a podnikat v ní je úplně něco jiného. Mě samotného kromě programování webových stránek baví i tvorba her. Já si však zvolil cestu, jež staví programování webů na první místo a rozhodl jsem se v tom i podnikat. I když jsem obstojný herní programátor, tak o této vlastnosti ví pouze mé okolí a nedělám to komerčně.

Šťastná práce, šťastný život
Obrázek 2: Zkomercializujte jedno hobby. Ostatní nechte pouze jako hobby.

Jestliže chcete vypadat jako skutečný profesionál, doporučuji pouze jedno zaměření a jednu odbornost. Neznamená to opustit všechny své ostatní záliby, ale je potřeba, abyste jej nenabízeli komerčně, jinak to může vyvolat pocit, jako že jste poloviční odborník ve dvou profesích, nežli stoprocentní elita v jedné branži.