Nahoru
 

Základ každého počítače – operační systém

Každý ví, co to je počítač, nebo alespoň jak ho používat. Znají ale všichni pojem operační systém? Jedná se o nedílnou součást každého desktopu, tabletu nebo mobilního telefonu. Určitě jste někdy slyšeli o Windows, Android nebo iOS. Operační systém představuje základní software (aplikaci) počítače, díky kterému lze využívat hardware. Jinými slovy operační systém umožňuje uživateli ovládat počítač.

Základní funkce operačního systému, jako např. vytváření souborů, složek, procesů nebo umožnění psaní na klávesnici, jsou náročné na vývoj kvůli jejich nutné efektivitě a bezchybnosti. Každá akce, používaná velice často, musí fungovat precizně a efektivně. Představte si, že píšete text na počítači a po každém zmáčknutém tlačítku na klávesnici čekáte dvě vteřiny, než se vám daný znak načte. Takovýto systém by nejspíš nikdo nepoužíval.

Práce s neefektivním programem je zlo!
Obrázek č. 1: Práce s neefektivním programem je zlo!

Dříve než existovali Windows, Unix, Android atd. se pro každý počítač vytvářel operační systém stavěný na míru. Velkou nevýhodou takového postupu byla nepřenositelnost systému na jiná zařízení. První multiplatformní systém vytvořila společnost AT & T v Bellových laboratořích, kde se zrodil UNIX. UNIX se dodnes používá jako základ Androidu, Linuxu nebo i iOS, což je základní systém pro smartfony iPhone. Jelikož se jedná o skutečně revoluční projekt, dovolím se o něm trochu více rozepsat.

První verze UNIXu se zrodila v roce 1969 a od té doby nabrala velkou popularitu na všech různých typech zařízení, od slabých počítačů, po nejsilnější stroje své doby. Dodnes se považuje jeho architektura za jeden z nejpromyšlenějších systémů a programátoři si stále nemohou docenit jednoduchost, jakým je systém vytvořen.

S UNIXem také přišel na svět programovací jazyk C, který oproti tehdejšímu Assembleru nebo jiným složitým jazykům přinesl revoluci v programování, které se stalo výrazně jednodušší (více o tom, jak pokrokový je jazyk C oproti Assembleru, se dozvíte v článku Cesta překládání programu do nul a jedniček). A to ještě stále není všechno. K těmto dvěma přelomovým výtvorům se musí připočíst fakt, že LINUX (odnož UNIXu) byl jedním z prvních projektů vytvářený komunitou jakožto open-source. To znamená, že se každý mohl připojit k vývoji a zdrojové kódy byly (a stále jsou) veřejné. Tento styl vývoje je dodnes používaný a velice populární.

Základními vlastnostmi UNIXového operačního systému jsou

  • Multitasking (možnost zpracovávat více úloh zároveň)
  • Multi-user (možnost současné práce více uživatelů)
  • Hierarchický systém souborů
  • Téměř vše se považuje jako soubor

nevidí, ale všichni jej umí používat. Programátoři by však něco málo o základním softwaru každého počítače měli vědět, stejně jako každý automechanik musí znát, jak funguje motor. Určitě se nejedná o znalost, kterou nikdy jakožto softwarový vývojář nevyužijete.

Každý programátor by měl vědět, jak funguje operační systém

Pokud jste se právě přistihli přitom, že jste programátor a nevíte ani trochu, jak funguje alespoň nějaký operační systém, neváhejte si doplnit znalosti. Vyplatí se vám to.