Nahoru
 

Jeden vydělává tisíce, druhý miliony, kdo je ale bohatší?

V dnešní době se na některých místech stále měří bohatství jako to, kolik vyděláváme měsíčně. Jestli můj plat činí milion korun, lidé automaticky začnou věřit tomu, že jsem bohatý. Ono tomu tak nemusí být a často tomu tak není.

Někdo si nyní myslí, že narážím na to, že ti s vysokým příjmem mají hypotéku, leasing a tři půjčky. Další zase, že skutečné bohatství je láska a zdraví. Ano, to skutečně je, ale pojďme se v tomto článku omezit pouze a jenom na ty peníze a příjmy.

Porovnejme vedle sebe fiktivní postavy Tomáše a Adama. Oba jsou to programátoři. Tomáš se vůbec nemá zle. Jeho plat je 50.000 Kč měsíčně čistého. Adam pracuje ve trochu chudší firmě a dostává pouze polovinu (25.000 Kč). Kdo je bohatší? Tomáš? To v současné době nemůžeme říct. Víme pouze, že Tomáš má větší příjem, ale to je vše.

Pusťme se s Adamem a Tomášem do příběhu. Já v něm vysvětlím, proč Tomáš nemusí být nutně ten bohatší. Řekněme, že oba začínají na nule. Tomáš dostane svých 50.000 Kč a během měsíce je všechny utratí za jídlo, svojí přítelkyni, psa a hry. Bydlí ve velkém domě, takže nájem činní poměrně tučnou částku a auto žere sakra hodně benzínu. Adam bydlí skromně. Pronajímá si byt 2+1, jezdí městskou hromadnou dopravou a nejí kaviár. Na konci měsíce Adam (na rozdíl od Tomáše) ušetří 5.000 Kč a dá je stranou. Adam totiž přesně tuto část každý měsíc šetří s úmyslem později investovat.

Spořte
Obrázek 1: Spoření se vyplatí.

Uplyne jeden rok a Adamův „fond“ činí 60.000 Kč. Koukne se na internet a vidí, že Bitcoin (kryptoměna) má potenciál v příštím půlroce značně vzrůst. Investuje tedy do něj půlku svého kapitálu a další polovinu vloží do akcií technologické společnosti. Tomáš samozřejmě neušetřil nic. Uběhne další rok a Adam znovu našetří 60.000 Kč. Z prodeje Bitcoinů vydělal 30.000 Kč a akcie moc nevyšly, na těch 10.000 Kč prodělal. Dohromady tedy jeho zůstatek činí 140.000 Kč.

Investice do Bitcoinu
Obrázek 2: Peníze lze investovat, třeba do Bitcoinu.

Všimněte si, že nejenom má Adam daleko větší zůstatek (oproti Tomášovi), ale také své peníze dále investuje a množí. Čím více peněz bude mít, tím lepší a výnosnější obchody může uzavřít. Adam své prostředky může využít i jako finanční rezervu, pro neočekávané události nebo dokonce i opustit firmu a založit si vlastní společnost. Meze se nekladou.

Úspory jako finanční rezerva
Obrázek 3: Úspory vám udrží střechu nad hlavou.

Bohatství není určeno tím, kolik vyděláte, ale jak s příjmem naložíte.

Poučka je jasná. Ať už vyděláváte sto nebo deset tisíc měsíčně, část příjmu (nejlépe 10%) si uložte stranou. Později jej můžete použít v nouzi nebo chytře investovat, což vám vydělá další prostředky. No a když vám peníze vydělávají peníze, znamená to, že jste jej ovládli. Neváhejte začít část svého příjmu šetřit, utvořit kapitál a účelně s ním zacházet.

Tyto znalosti pochází z knihy Nejbohatší muž Babylóně od autora George S. Clason. Dle mého názoru se jedná o nejlepší a nejzákladnější finanční rady pro každého.