Nahoru
 

Znáte všechny tlačítka na klávesnici?

Pokud pracujete na počítači a využíváte ho jako svůj pracovní nástroj, potom způsob, jakým ho ovládáte, může zásadně změnit vaši produktivitu. Ono se to ze začátku může zdát jako maličkost, ale není. Čím zdatnější budete při manipulaci s aplikacemi, tím více si ušetříte čas.

Představte si následující situaci. Píšete dokument ve Wordu a chcete jej uložit. Máte dvě možnosti, jak to udělat. Tou první je, že najedete myší do záhlaví aplikace, kliknete na „Soubor“, zobrazí se vám možnosti pro soubory a následně vyberete „Uložit“. To může trvat řekněme něco kolem dvou sekund. Druhou možností je stisknout Ctrl a S, klávesovou zkratku. Zmáčknutí dvou kláves bude určitě rychlejší než najíždění myší na nějaké místo. Samozřejmě se tu bavíme o rozdílech v rámci sekund, ale pokud tuto činnost děláte opakovaně, tak už se to vyplatí.

Každá maličkost, kterou děláte opakovaně každý den, už není maličkost.

Rozložení a rozdělení klávesnice

Počítačové klávesnice vznikly ze psacích strojů. Jednotlivé znaky jsou uspořádány tak, aby se na nich psalo, co možná nejrychleji. Rozložení klávesnice QWERTY se pro vytváření dokumentů používalo už v 19. století, potom, co vyhrálo soutěž v rychlosti psaní. U nás v České republice se však více ujalo rozložení QWERTZ (pojmenováno podle prvních pěti písmen vlevo nahoře), které usnadňuje práci s českým jazykem.

QWERTY s QWERTZ byly už na psacích strojích!
Obrázek č. 1: QWERTY s QWERTZ byly už na psacích strojích!

Celou klávesnici lze rozdělit na tři skupiny znaků. Tou největší je alfanumerická část, což jsou všechna písmena a speciální klávesy jako mezerník, enter tabulátor a tak dále. Dále může být k dispozici numerická klávesnice obsahující čísla, aritmetické operátory (+, -, *, /), tečku a další. Poslední sadu znaků najdeme nad alfanumerickou částí a jedná se o znaky f1 až f12, což jsou tzv. funkční klávesy, které se používají pro ovládání určitého softwaru (například f5 pro opětovné načtení stránky v prohlížeči).

Proč se učit klávesové zkratky

Jak už jsem dříve naznačil, tak ovládání počítače více pomocí klávesnice a méně pomocí myši znatelně zlepší vaši produktivitu. Najíždění myši na různá místa trvá (v poměru ku zmáčknutí kláves) dlouho. Jelikož se mezi různými aplikacemi často dodržují konvence o tom, co která klávesová zkratka znamená, stačí vám naučit se jen pár základních a vaše práce bude rychlejší. Jsou to například zkratky: Ctrl + S (uložení), Ctrl + F (hledání), f1 (nápověda) a mnoho jiných.

Jak si ale používání klávesových zkratek osvojit? Zkuste se třeba po dobu dvaceti dní každý den naučit jednu, na kterou budete myslet a použijete ji vždy, když se bude hodit. Už při této činnosti možná sami začnete cítit, o kolik snazší je mačkání kláves oproti ježdění myší. Zároveň je dobré si zjistit, co jaká klávesa dělá. Pokud opravdu používáte klávesnici každý den, tak je neznalost kláves něco, co musíte rychle dohnat.


Závěrem bych vás chtěl motivovat, abyste něco, co se zdá jako maličkost (tedy znalost kláves a klávesových zkratek) nebrali na lehkou váhu. Počítače jsou nástroj, který vám usnadňuje spoustu činností. Pokud u něj trávíte hodně času, je dobré naučit se ho správně a efektivně ovládat. Neustálé přejíždění myší z místa na místo moc efektivní není, proto je lepší věnovat se více klávesnici a klávesovým zkratkám. Každá akce, kterou provádíte stokrát za den a ušetříte na ní díky klávesové zkratce 2 sekundy, vám za týden ušetří 23 minut. Asi si dokážete sami domyslet o kolik více času si poté ušetříte dohromady s více zkratkami. Určitě stojí za to se tyto věci pořádně naučit.